Зв’язок між мамою і дитинкою

Вплив батьків на рівень розвитку головного мозку дитини є безперечним. Однак він визначається не тільки спадковістю, але й особливостями емоційного стану матері під час вагітності. Тривоги, які впливають на її власну нервову систему, не можуть не торкнутися і дитини.

Багато жінок інстинктивно відчувають, що це – правда. У деяких країнах інших культур з давніх-давен існувала практика впливу на плід з боку матері. Наприклад, в Японії вагітні жінки намагалися дивитися тільки на красиві предмети, щоб дитина стала артистичною, сприйнятливою до прекрасного. Пізніше поняття допологового впливу були відкинуті, як «Бабусині казки». Проте останні наукові дослідження підтвердили цю теорію. У наші дні інтерес до пренатальної та перинатальної психології безперервно зростає.

З приголомшливою точністю підтвердилося те, що у людини в пам’яті залишається момент свого народження. Отто Ренк одним з перших в психіатрії зауважив, що лікарі ставлячи діагноз, обстежуючи хворих, дуже часто повертаються до спогадів пацієнтів, пов’язаних з родовими травмами. У 1954 р. психіатр із Великобританії доктор Френк Лейк виявив, що його пацієнтів турбують спогади про первинний біль і постарався позбавити їх від нього.

Трохи пізніше увагу фахівців привернула робота Артура Джейнова. Пацієнти, слідуючи його методиці, сходять вниз по «сходах» хворобливих спогадів, і дуже часто виявлялося, що джерелом гострого болю була пам’ять інформації про травму при народженні: про здавлювання, задушення, різке висмикування або про почуття покинутості відразу ж після народження, викликане розлукою з матір’ю.

У міру того як зростав інтерес до спогадів про народження, все більше число клінік і дослідницьких центрів почали виявляти достовірні свідоцтва психологічних травм, отриманих у момент народження або перед ним, включаючи пошкодження, викликані звичайним медичним втручанням.

Несподівані спалахи спогадів про пологи трапляються набагато частіше, ніж передбачалося раніше, просто їх не завжди розпізнають. Іноді для розкріпачення спогадів застосовується гіпноз. При одному такому нещодавно проведеному дослідженні опитували десять пар матерів з дітьми, причому мати і дитина тестувалися незалежно один від одного. В результаті опитування було виявлено разюче переплетення спогадів про момент пологів.

Пам’ять про народження можна викликати і без гіпнозу, просто при розслабленні. Найпопулярніші дивовижні відомості про народження були отримані від дітей у віці від дванадцяти місяців до трьох – трьох із половиною років, коли їм пропонувалося відповісти на пряме запитання: згадати, як вони народилися. Елен Воссел вказує на деякі зовсім чудові свідоцтва, отримані від зовсім маленьких дітей, які доводять, що вони пам’ятають своє народження. Спонтанний вибух спогадів про дитинство відбувається легше, якщо пологи були нормальними, без травм, так як болючі спогади придушуються – їх викликати значно важче.

Це ще одна причина, по якій слід бажати, щоб пологи були природними, комфортними. Те, що може потривожити світ матері і гармонію народження, має бути зведене до мінімуму. Фредерік Лебуайер підкреслив важливість ніжних пологів, так як дитина в момент свого народження відчуває будь-яке насильство і розпізнає емоції всіх учасників події. Ось що пише Френк Лейк: «Існував і до цих пір існує акушерський міф про те, що дитина не відчуває болю … Проте результати наших небезуспішних зусиль допомогти людям вивільнити пригнічені спогади не залишають сумнівів у тому, що люди при народженні дуже часто переживають страх і муки, але спогади про це стираються з пам’яті. «Аварійна ситуація» відфільтровується і відсікається різними процесами, які не допускають, щоб цей спогад розвинулося в повне контекстуальне знання. Однак люди, здатні відновлювати в пам’яті події, що відбувалися до, в момент і після народження, дуже чітко, з жвавістю, яка в’їлася в їх свідомість назавжди, згадують свої відчуття, супутні емоції й подробиці про здавлювання або якісь інші труднощі. »

Психіатри і психологи, переконали, що можна викликати спогади про пологи і зробили ще одне приголомшливе відкриття: можна викликати також і спогади про життя в утробі матері. Ось що Томас Віерней писав у своїй останній книзі: «Останні відкриття малюють картину внутрішньоутробних нерозривних зв’язків – багаторівневих, не менш складних, ніж ті, що пов’язують матір і дитину після народження. Насправді, це все частини неподільного цілого: те, що відбувається після народження є продовженням і безсумнівно залежить від того, що відбувалося до народження і під час нього.

Розуміння цього факту в значній мірі пояснює, чому новонароджена дитина на диво так ідеально функціонує. Її здатність реагувати на материнські ласки, обійми, погляд і голос грунтується на тривалому внутрішньоутробному знайомстві з нею.

З моменту зачаття мати і дитя знаходяться у постійній взаємодії. Дитина не є пасивним споживачем поживних речовин. Вона починає турбуватися, штовхатися в материнській утробі, якщо мати чимсь засмучена. Будь-який стрес викликає спрацювання симпатичної нервової системи і викид адреналіну в кров. Катехоламіни долають плацентарний бар’єр, і дитина реагує на стрес, який відчуває матір. І, навпаки, якщо мати спокійно ходить, займається своїми справами, то дитина заколисується, безтурботно лежить або спить. Часто буває, що, коли вагітна лягає і заколисування припиняється, дитина прокидається і дає зрозуміти, що її треба б ще покачати. Одна з причин, по якій немовлята люблять, щоб їх качали, полягає в тому, що це знайомий їм і приємний стан. Ще не народжені діти налаштовують свої ритми на ритми матері з тією ж точністю, що і новонароджені немовлята. Узи після народження – всього лише продовження процесу, який розпочався значно раніше. »

Цілком зрозуміло, чому свідома пам’ять розвивається приблизно до шести місяців внутрішньоутробного існування. До цього часу кора головного мозку вже достатньо розвинена для того, щоб приймати і запам’ятовувати повідомлення. Але що понад усе дивно – це те, що є вид пам’яті, який сходить до самого моменту зачаття! Станіслав Гроф прийшов до такого висновку в середині п’ятдесятих років, а через кілька років його дослідження підтвердив і доктор Лейк зі своїми учнями. Результатом їх роботи стало вироблення концепції синдрому «мати-дитя-стрес», згідно з якою плід він складається зі складних емоційних станів матері, причому, реагує він на них передбачуваним чином. Але звідки у плода існує пам’ять, якщо кора головного мозку ще відсутня? Доктор Лейк коментує: «Що могло б служити засобом запам’ятовування в зиготі і бластоцисти перед імплантацією і після неї? Ми задаємося цим питанням тому, що наші пацієнти постійно ставлять його перед нами. Можливо, в молекулі білка є деякі мікроструктури, здатні запам’ятовувати … Принцип багаторівневого відтворення забезпечує дублювання генетичного матеріалу в ядрі кожної клітини тіла. Чи можемо ми, в такому разі, припустити, що пам’ять дублюється і переноситься цитоплазмою? Очевидно, можемо. »

Доктор Лейк згадує роботу ембріолога Річарда Драйден як свідчення такої можливості, і продовжує: «Спостережуваний порядок речей дозволяє думати про наявність якихось мікрозапам’ятовуючих структур, незбагненних до наших днів. Мій інтерес пошуку доказів можливої біологічної основи превербальної пам’яті продиктований не прагненням продемонструвати узаконене підтвердження наших відкриттів, а лише бажанням вказати на реалії біологічної здійсненності даної теорії, бажанням захистити її від нападки критики, що базується на принципах застарілої неврології, яка, без сумніву, повинна бути переглянута. »

Сенс важливості нових відкриттів ясний: пренатальний взаємозв’язок між матір’ю і дитиною відіграє величезну роль у його фізичному і психологічному здоров’ї. Але перед тим як поставити крапку в розмові на цю тему, наведемо ще чинники, які впливають на те, що трапиться згодом з дитиною, за які жінка, якщо і несе відповідальність, то тільки непряму.

Кожен вид громадських негараздів, на якому б рівні вони не відбувалися – в сім’ї, по сусідству, в країні або в цілому світі – ударяють і по вагітній жінці. Вона не може залишатися байдужою до подій, що відбуваються в навколишньому світі, вони викликають у неї приплив емоцій та різноманітні почуття, які вона розділяє з плодом, що знаходиться в ній.

Але не тільки події глобального масштабу позначаються на емоційному стані майбутньої матері, це може бути і атмосфера її особисте сімейне життя. Активно грубі чоловіки зустрічаються не так вже й часто, але ж жінка може страждати і від простої неуважності. Чоловікам слід переглянути своє ставлення до жінок під час їх вагітності і більше уваги приділяти не бурхливим пристрастям, а ставленню до неї … Якщо чоловік знаходиться неподалік від дружини, постійно розділяючи її напругу, то життя вагітної проходить під «хорошим корисним стресом» – так визначає Ганс Сельє стан жінки, готової протистояти всім невдачам. Безпорадність дружини часто межує з величезним сум’яттям, розчаруванням, «внутрішніми вибухами», іноді з постійним бажанням виправдовуватися. Вона може регресувати і фізично, і емоційно, може втекти назад додому, до мами, почати уникати чоловіка і проклинати заміжжя. Необхідно пам’ятати, що всі останні наукові дослідження показують, що кожна сильна емоція матері, будь то туга або просто різкий перепад настроїв, через пуповину доходить до плода.

За матеріалами dababy.ru

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s