Законні права вагітних жінок

У законодавстві нашої країни говориться, що держава охороняє сім’ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім’ї. Держава забезпечує охорону прав матері, батька, дитини, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство, а також забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.

Більшість вагітних жінок продовжують виконувати свої повсякденні трудові обов’язки аж до тридцятого тижня вагітності. Дізнавшись про свій новий стан, кожна жінка хвилюється – як сказати про це роботодавцеві, чи її не звільнять. А якщо майбутня мама працює на «шкідливому» виробництві? Зрозуміло, її цікавить, як уникнути заподіяння шкоди здоров’ю дитини, яка поки що знаходиться в маминому животику, і дуже схильна до зовнішніх несприятливих впливів.

Законодавство України захищає майбутню маму, дозволяючи їй поєднувати роботу з виношуванням дитини, не боячись звільнення чи неприємностей з боку керівництва. До особливої категорії жінок, які потребують законодавчої охорони, відносяться також мами, які виховують дітей у віці до трьох років, діток-інвалідів. Деякі випадки вимагають особливого ставлення до мам, чиїм дітям ще не виповнилося чотирнадцяти років.

Ст. 147 Кодексу законів про працю України: «Забороняється відмовляти в прийомі на роботу жінкам з мотивів, пов’язаних з вагітністю або наявністю дитини віком до трьох років, а одиноким матерям – за наявності дитини віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда. При відмові у прийнятті на роботу цих категорій жінок власник або уповноважений ним орган зобов’язаний повідомити в письмовому вигляді мотиви відмови. Відмова у прийнятті на роботу може бути оскаржена у суді.”

На підставі медичного висновку вагітним жінкам, зайнятим трудовою діяльністю, яка може мати несприятливі наслідки для здоров’я майбутньої дитини, знижується норма виробітку, обслуговування, або така жінка переводиться на інший вид діяльності, менш небезпечний і більш легкий, який виключає вплив шкідливих виробничих факторів. При цьому за майбутньою мамою зберігається середній заробіток за попереднім місцем роботи. Причому, до тих пір, поки вирішується питання про те, яку діяльність доручити співробітниці, вона повинна бути звільнена від «шкідливої» роботи із збереженням середньої заробітної плати та урахуванням пропущених робочих днів за рахунок підприємства. Те ж стосується і жінок, які мають дітей віком до трьох років. Якщо ж заробітна плата на новому, менш несприятливому місці роботи, вища, ніж на попередньому, то жінці виплачується фактична заробітна плата.

Законом забороняється залучати майбутніх мам, і жінок, які мають дітей віком до трьох років, до таких видів робіт:

1. понадурочних робіт

2. роботи в нічний час

3. роботи у вихідні та святкові дні

Мами, які виховують дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів, можуть працювати понаднормово, але виключно з їхньої власної згоди.

Вагітних жінок і мам діток у віці до трьох років забороняється направляти у відрядження і переводити на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором. Причому мами, які мають дітей до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, можуть направлятися у відрядження за їхньою згодою, а на іншу роботу не можуть бути переведені вагітні жінки, мами дітей у віці до шести років або дітей-інвалідів.

На прохання вагітної жінки або мами, яка має дитину віком до 14 років або дитину-інваліда, власник зобов’язаний встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Оплата праці в таких випадках проводиться пропорційно відпрацьованому часу.

Жінкам, які мають дітей віком до півтора року, надаються, крім загальної перерви для харчування й відпочинку, ще й додаткові перерви для годування дитини, не рідше, ніж через кожні три години і тривалістю не менше тридцяти хвилин.

За наявності двох і більше грудних дітей, тривалість перерв становить не менше години кожна. Терміни та порядок цих перерв встановлюється власником за погодженням з профкомом підприємства, і з урахуванням бажання матері. Оплачуються такі перерви за середнім заробітком і включаються в робочий час.

Ст. 179 Кодексу законів про працю України: «На підставі медичного висновку жінкам надається оплачена відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей або у разі ускладнення пологів – 70) календарних днів після пологів, починаючи з дня пологів. Тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно, і становить 126 (140) календарних днів. Вона надається жінкам повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.”

Відпустка по вагітності та пологах надається сумарно і оплачується грошовою сумою, яка розраховується як добуток середньоденної (середньогодинної) заробітної плати співробітниці за останні півроку на кількість робочих днів (годин), що припадають на календарні дні декретної відпустки, без урахування святкових і робочих днів, що припадають на період відпустки по вагітності та пологах.

По закінченню такої відпустки жінка має право на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років (а у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду – то й до шести років), і цю відпустку оплачує державний фонд соціального страхування. Виплати здійснюються щомісячно у фіксованій сумі.

П. 3 ст. 184 Кодексу законів про працю України: «Звільнення вагітних жінок, жінок, які мають дітей віком до трьох років (до шести років, якщо дитина потребує домашнього догляду), одиноких матерів, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей -інвалідів, з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, не допускається, крім випадків повної ліквідації підприємства, установи, організації, коли допускається звільнення з подальшим працевлаштуванням. Обов’язкове працевлаштування таких жінок також має проводитися після звільнення у зв’язку із закінченням трудового договору, укладеного на певний термін. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не довше трьох місяців з дня закінчення трудового договору.”

За матеріалами mamaclub.ua

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s