Початок пологів

У сучасному акушерстві вагітність вважається доношеною у 38 тижнів. Виношування дитини більше 41,5 тижня, вважається переношуванням. Таким чином, строкові, тобто ті, що відбулися в строк пологи, укладаються в інтервал від 270 до 290 днів. Однак, існують жінки, які народжують зовсім нормальних, здорових і доношених дітей на терміні 36 або 42 тижні.

Причому, ці тижні, можна відраховувати по-різному, від безпосередньої дати зачаття або від першого дня останньої менструації. З урахуванням індивідуальних особливостей кожної жінки справедливіше було б говорити не про реальний термін пологів, а про найбільш ймовірний інтервал, коли вони можуть відбутися. Цей інтервал звичайно варіюється в межах від 2 до 5 тижнів, тобто в строки від 38 до 42 тижнів.

Вирушаючи до пологового будинку з несталою родовою діяльністю, майбутня мама ризикує на кілька днів “застрягти” у відділенні патології або бути підданою негайній стимуляції. Тому до пологового будинку краще їхати з уже усталеною родовою діяльністю. А щоб уміти в цьому зорієнтуватися, не завжди обов’язково кликати фахівця. Наприклад, існує ряд явищ, які супроводжують останні тижні вагітності, які називають провісниками пологів. Наявність одного або декількох провісників говорить про те, що пологи відбудуться вже скоро, і не варто, наприклад, вирушати в гості за місто, але і в пологовий будинок їхати поки що рано.

Генеральна репетиція

Болі в низу живота і в попереку

В останні 3-4 тижні до пологів можуть з’явитися періодичні тягнучі болі в низу живота і в попереку. Вони можуть носити спастичний характер. Поява таких болів – наслідок підвищення збудливості НС, а також зміщення хребців в крижах, що може призвести до ущемлення нерву. Іноді в результаті такого ущемлення на останніх тижнях вагітності може періодично відніматися і ставати знерухомленою нога. Це явище має фізіологічну основу і після пологів безслідно проходить.

Крім цього може виникнути відчуття розпирання, поколювання і болі в області лобка, що пов’язано з підвищенням тиску передлежачої частини плоду на симфіз (лобкову кістку). Полегшити цей стан допомагає носіння бандажа, а також частий відпочинок в положенні лежачи. Це явище теж після пологів проходить.

Опускання живота

За 2-4 тижні до пологів у вагітної опускається (“сповзає”) живіт. У міру опускання живота жінка відзначає, що він явно змінив свою форму і ніби став меншим. При цьому стає помітно легше дихати і їсти. Це відбувається внаслідок опускання передлежачої частини плоду, завдяки чому звільняється діафрагма, шлунок і легені.

Збудливість матки

Завдяки підвищенню збудливості матки вона починає все сильніше реагувати на будь-які подразники. Дуже часто ще за 5-6 тижнів до пологів виникають тонічні напруги матки. Спочатку 1-2, потім 3-4 рази на тиждень, а ближче до пологів і 1-2 рази на день матка може сильно напружуватися. При цьому вона стає твердою і ця напруга присутня досить тривалий час.

Помилкові перейми

Крім тонічних напружень матки за 3-4 тижні до пологів можуть виникати її періодичні скорочення, які називають провісниками пологів або помилковими переймами. Передвісники не приводять до розвитку пологової діяльності. Помилкові перейми називають також скороченнями Брекстона Хікса.

Помилкові перейми можуть з’являтися через 7-10 хвилин (а іноді через 4-5 хвилин) і тривати протягом 2-3 годин, а потім згаснути. Вони носять несистематичний характер, але можуть супроводжуватися достатньо сильними болями в крижах, попереку, внизу живота. Іноді жінки відчувають набагато більше неприємних відчуттів і занепокоєння від помилкових переймів, ніж від родових.

Помилкові перейми в більшості випадків помічають повторнородящі жінки, які відносяться значно настороженіше до всього того, що з ними відбувається. У перші пологи жінка помічає їх тільки в тому випадку, якщо вона має підвищену чутливість. Справитися з неприємними відчуттями, які виникають при помилкових переймах, допомагає тепла ванна. Якщо зануритися у воду комфортної температури на 20 хвилин – 1 годину, помилкові перейми або вщухають зовсім, або йдуть набагато рідше і при цьому їх інтенсивність стає помітно меншою.

Апетит і вага

За 1-2 тижні до пологів у жінки може погіршитися апетит і зникнути те виснажливе почуття гострого голоду, яке спостерігалося протягом всієї вагітності. Вона починає ставитися до їжі більш спокійно. Така байдужість і навіть відмова від харчування особливо явно проявляються в останні 3-4 дні перед пологами. Іноді жінці перестає хотітися їсти лише за добу до пологів, а в деяких випадках у неї перед пологами апетит зовсім не страждає.

Приблизно за 7 – 10 днів до пологів вага жінки може впасти на 1-2 кг. Зменшення ваги відбувається не завжди, але, у всякому разі, спостерігається зупинка збільшення у вазі. За 1-2 тижні до пологів вага жінки стабілізується і її збільшення більше не спостерігається. Зменшення або стабілізація ваги вагітної перед пологами пов’язані з посиленням виділення рідини з її організму.

Таким чином, до кінця вагітності створюються умови дуже нестійкого балансу, який ось-ось готовий порушитися в бік розвитку родової діяльності, але пологи наступають лише в якийсь певний момент часу.

За якими ж ознаками можна зрозуміти, що пологи вже почалися?

За 1 – 3 доби або кілька годин до пологів зі статевих органів жінки може почати виділятися буруватий слиз, схожий на місячні, що починаються. Вона може вийти одразу (дійсно, ніби вискочила “пробка”, що пов’язано з силою внутрішньоматкового тиску обумовленого, наприклад, великою вагою плода: понад 4,5 кг), а може випливати поступово, невеликими порціями. Поява слизової пробки свідчить про початок розкриття шийки матки. Це безсумнівна ознака початку пологів. Кількість виділень і особливості їх появи індивідуальні. У досить рідкісних випадках виділення залоз шийки матки бувають настільки мізерними, що слизова пробка перед пологами не з’являється зовсім. В інших випадках, навпаки, дозрівання шийки матки відбувається дуже повільно, а секреція її залоз буває дуже інтенсивною. У цьому випадку слизова пробка може почати виділятися за 7-14 днів до початку пологів. Однак у переважній більшості випадків слизова пробка з’являється з початком пологової діяльності або за кілька годин до її початку.

Перейми

Безсумнівним свідченням початку родової діяльності є регулярні перейми, тобто періодичні скорочення маткової мускулатури, що йдуть зі стійкою ритмічністю. Родові перейми завжди супроводжуються розкриттям шийки матки, і їх неможливо нейтралізувати шляхом розслаблюючих процедур, наприклад, прийому теплої ванни. Але якщо у жінки напередодні кілька разів з’являлися помилкові перейми, їй буває важко зорієнтуватися у своїх відчуттях і розрізнити родові перейми. Якщо поява переймів супроводжується бурими виділеннями зі статевих органів, то можна з повною упевненістю говорити про початок пологів.

Травна система

Напередодні пологів, як правило, відбувається спорожнення кишечника. Жінка може неодноразово сходити в туалет, і при цьому стілець виходить у дещо більшому обсязі, ніж це буває зазвичай. Безпосередньо перед початком пологів, тобто за кілька годин до появи родових преймів, можуть з’явитися нудота, блювота, повна втрата апетиту або розлад шлунка. Така реакція травної системи пов’язана з дією гормонів, що стимулюють родову діяльність. Перераховані явища можуть виникати як разом, так і окремо і супроводжувати появу перших слабких переймів. Крім того, перші перейми можуть відчуватися як болі в животі, посилена перестальтика та часті позиви в туалет.

Болі

Іноді пологи починаються з появи неясних тупих болів в низу живота і в попереку або оперізуючих болів (низ живота і поперек). Вони можуть носити періодичний характер, а можуть служити больовим фоном, тобто продовжуватися, не припиняючись.

Озноб

Досить часто всі ці явища супроводжуються відчуттям холоду і ознобом. Родовий озноб може супроводжувати початок родової діяльності.

Не поспішайте їхати до пологового будинку, якщо у вас немає ніяких ускладнень. Вдома набагато легше переносяться перейми, ніж в пологовому будинку. Оптимальний час їхати в пологовий будинок – коли перейми йдуть з регулярністю – 5 / 45, тобто через п’ять хвилин по 45 секунд. Якщо ви не впевнені в собі, то їдьте відразу, можливо в пологовому будинку вам буде спокійніше. І ще одне безсумнівне показання до виїзду в пологовий будинок – відхід вод. Якщо води відійшли, необхідно відразу їхати до пологового будинку.

За матеріалами mama.tomsk.ru

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s