Поради мамочкам у другому триместрі вагітності

Четвертий місяць вагітності – Нарешті малюк подав матері сигнал

Запам’ятайте точну дату перших рухів
З приводу цього у вагітних часто виникають зайві переживання: мовляв, чому так довго дитина не рухається. А це залежить від індивідуальної чутливості матері. Скажімо, деякі (переважно ті, хто народжує вперше) не можуть вчасно розпізнати перші рухи малюка, котрі часом нагадують проходження газів у кишечнику, тому відчувають їх на 18-20-му тижнях вагітності. А матері з досвідом фіксують ці сигнали ще на 16-18 тижнях, причому образно диференціюють перші рухи дитини – схожі на живу рибку в животі, на бульбашки із газованої води, на плюскіт хвиль і подібне.
І недарма лікарі вимагають запам’ятати точну дату перших рухів: окрім даних УЗД і останніх місячних, цей показник забезпечує більш точне вирахування строку пологів.

Зловживання кальцієм не на користь вашій дитині
У малюка вже сформовані всі органи й системи, а з четвертого місяця вагітності починається процес їхнього вдосконалення. Наприклад, з’являються відчуття дотику й смаку (дитина заковтує навколоплідні води), у печінці розвиваються канальці, наростає м’язова маса, зміцнюється скелет за рахунок накопичення солей кальцію. Але застерігаю вагітних від додаткового прийому цього мікроелементу: передозування Са сприяє тому, що на момент пологів кістки дитини стають твердими, тоді як мають бути м’якими для комфортного проходження малюка пологовими шляхами. Унаслідок зловживання матір’ю кальцієм дитина може народитися із тяжкими пологовими травмами на зразок ушкодження головного мозку, та й сама роділля отримує розриви. Пам’ятайте, що в достатній кількості Са міститься в полівітамінах для вагітних, окрім того, він надходить в організм із їжею, тому приймати його додатково не треба.

Ваша округлена фігура потребує особливого догляду
Починаючи із 14-го тижня матка поступово піднімається над лонним зчленуванням, унаслідок чого округлюється живіт і нарешті оточуючі помічають, що ви вагітна. Час подбати про зміну свого гардеробу – відмовтеся від одягу із тиснучими поясами й резинками в ділянці живота. Придбайте спеціальні труси для вагітних із завищеною передньою частиною. У результаті інтенсивного росту матки, накопичення в організмі жиру, потрібного для майбутньої лактації, збільшення молочних залоз на грудях, животі, стегнах поступово розтягується шкіра. Тому на четвертому місяці вагітності вже можна застосовувати креми від розтягнень, особливо жінкам із сухим типом шкіри і старшим 25 років, бо в них низький ступінь еластичності шкіри. Найліпше обирати крем за порадою акушера-гінеколога, до того ж ці засоби повинні бути ліцензовані, перевірені, мати висновки медичних експертів і головне – не викликати на вашому тілі алергічних реакцій.

Загартовуємо груди
У цей період природно можуть з’являтися із сосків незначні білуваті або прозорі виділення, з метою вбирання котрих застосовуйте круглі прокладки для годуючих матерів. Лякатися цього не треба, насторожувати мають тільки виділення із кров’ю, про що відразу повідомте свого лікаря.
Уже можна готувати молочні залози до майбутньої лактації. Доцільно щодня робити для них контрастний душ (тепла і холодна, але не крижана, вода), уранці і ввечері обтирайте соски кубиком льоду (із ромашки або шалфею) – ці процедури загартовують шкіру сосків, роблять її стійкою до травм.

Про обов’язкові обстеження
На 16-му тижні вагітності проводять діагностику хвороби Дауна й вроджених вад нервової системи дитини. До минулого року користувалися двома методами: УЗД і пунктування плаценти. Правда, точну діагностику забезпечує тільки другий, але ця методика не є цілком безпечною, про що попереджують кожну жінку. Адже для дослідження шприцом беруть клітини плаценти (вона містить такий хромосомний набір, як у малюка), а ця процедура може зумовити переривання вагітності або інфікування матері й дитини. Тому сьогодні користуються методом біохімічних маркерів вроджених вад плода і хвороби Дауна – ефективним і безпечним. Його проводять на 16-20-му тижнях вагітності.
Аналіз крові на гемоглобін здійснюється один раз на два місяці, а якщо він низький, то перед кожною консультацією акушера-гінеколога (щомісяця).

Жінки, у яких із чоловіками різні резус-фактори, повинні здавати кров на резус-конфлікт з інтервалом півтора місяці. Це стосується і вагітних із І (00) групою крові. У перших виявляють антитіла (їх виробляє організм жінки, якщо малюк успадкував батьків резус). У матерів із І групою крові виявляють рівень гемолізинів. І антитіла, і гемолізини можуть руйнувати кров дитини, ушкоджувати печінку, селезінку, викликаючи гемолітичну хворобу, жовтяницю тощо. Тому регулярне здійснення цих аналізів забезпечує вчасне проведення курсу терапії, спрямованого на зниження рівня антитіл і гемолізинів, якщо вони перевищують допустиму норму.

Час займатися гімнастикою
Нарешті ви зможете дізнатися стать свого маляти: на кінець 19-го початок 20-го тижнів вагітності статеві органи чітко видно на апараті для УЗД. У цей період посилюється ріст тулуба й кінцівок, унаслідок чого частини тіла дитини стають пропорційніші (до цього голова із тулубом перебували у співвідношенні 1:1). До кінця місяця розміри малюка помітно подвоюються – його зріст сягає до 24 см.

Не перевантажуйте хребет
Жінка раптом помічає, що частіше звичного відвідує туалет. Це пояснюється інтенсивним ростом матки, котра давить на сечовий міхур. На кінець 20-го тижня вагітна періодично може відчувати біль у попереку, також пов’язаний зі збільшеними розмірами матки (вона здавлює нервові закінчення хребта). У зв’язку із цим жінка повинна уникати тривалого перебування в одному положенні (шкідливо і стояти, і сидіти). На роботі, особливо сидячій, через кожні 30-40 хвилин влаштовуйте 5-7-хвилинні паузи – походіть. На кухні працюйте по 20 хвилин, а потім відпочивайте – полежте або повитирайте пил, полийте квіти тощо (у рухові – порятунок). Уникайте ручного прання, в процесі котрого напружуються поперек і передня черевна стінка, внаслідок чого підсилюється біль у хребті і може виникати тонус матки (а це провокує переривання вагітності).

Вагітним корисне плавання
Уже можна займатися спеціальною гімнастикою. Жінка повинна готувати до пологів м’язи живота і тазового дна, але, звісна річ, не традиційним качанням пресу. Найліпше тренуватися під наглядом інструкторів, які сьогодні діють при багатьох жіночих консультаціях. Пропоную кілька вправ для самостійного виконання вдома.

1. Повільно відводьте пряму ногу вбік, вперед і назад (по 10 разів кожною кінцівкою), але уникайте інтенсивних махів.

2. Присідайте, поставивши ноги на ширині плечей. Обидві вправи виконуйте, спираючись на спинку стільця або на шведську стінку.

3. Лежачи на спині, здійснюйте рухи ногами, імітуючи їзду на велосипеді.

Варто знати, що вагітним дуже корисне плавання, оскільки у воді розвантажується хребет.

Як запобігти варикозу
*Варто носити еластичні колготи.
*Усім вагітним можна застосовувати гелі-венотоніки, котрі сприяють підвищенню тонусу венозних стінок, знімають втому і набряки.
*Увечері корисно робити контрастні ножні ванни – по 2 хвилини, закінчувати холодною.
*Ефективні таблетовані засоби на основі кінського каштану, але їх приймати тільки за призначенням лікаря.

Другий триместр – розквіт творчої активності
На четвертому місяці вагітності ви раптом починаєте сприймати оточуючий світ “новими” очима – виявляється, навколо стільки вагітних, матерів із колясками, дитячих магазинів… І більше нічого не помічаєте. Не дивуйтеся, якщо й у майбутнього батька спостерігатиметься зміна інтересів у цьому напрямку – значить, ваш чоловік досить вдало “завагітнів”.

Малюк подав сигнал, що ви вже не донька, а мати
Не дивуйтеся, звичайно, рідна ненька вважатиме вас повік своєю донею і ви їй віддячуватимете тим самим. Але через призму діадичних стосунків (дитячо-батьківських й інтимно-особистісних) цю роль жінка виконує лише до певного моменту. Спочатку ви – дитина для своєї матері й дружина для чоловіка. Та одного дня малюк займе ваше місце в дитячо-батьківській діаді. Це станеться тоді, коли він уперше заявить про себе, ніжно постукавши кулачком вам у живіт. А ви відповідно маєте зайняти місце матері. Усвідомлення своєї нової ролі природно викличе деякі внутрішні переживання, але ж реалізувати себе в материнстві – завдання кожної жінки. Віднині саме ви відповідаєте за дитину, а батько – за вас обох.

Не проґавте шанс розкрити в собі майстра
У цей період вагітна перебуває на гребені творчої активності. Жінка власноруч починає щось шити, в’язати, або не виходить із кухні, щодня дивуючи чоловіка кулінарними шедеврами, або пише картини. Ті, хто роками мріяли про дисертацію, та все не доходили руки, буквально за кілька тижнів закінчують наукову роботу, причому без перенапруження й зайвих нервів. Майбутні мами-студентки без труднощів здають сесію. До речі, в другому триместрі вагітні часто розкривають у собі не знані до цього таланти. Якщо у вас не прокинулося бажання творити, спробуйте чимось зайнятися – неодмінно знайдете себе в якійсь справі. Головне – не проґавити період підйому (він зазвичай триває 2-3 тижні), бо потім бажання й енергія згаснуть.

Чоловіки, ховайте гроші: настав період гніздування
Приблизно із 27-го тижня вагітності жінка починає хаотично все зносити додому: дитячі речі, посуд, всілякі полички, картини, серветочки, – словом, активно в’є гніздечко (звідси і назва періоду). І дарма, що вже є 5 костюмчиків одного розміру, що по всій квартирі стоять нікому не потрібні вазочки, що вже нікуди чіпляти обереги та інші сувеніри, вона все одно поспішає до магазину. “А раптом не встигнемо придбати одяг малюкові, а без цього не обійтися нам у господарстві”, – зазвичай оправдуються вагітні жінки перед чоловіками. А що робити останнім? Бажано не давати великої суми грошей у руки хазяйновитої дружини, а ще ліпше – відвідувати магазини разом із нею. Покажіть свою зацікавленість цією справою, намагайтеся вчасно відводити дружину від непотрібних речей, висловлюйте власну думку щодо придбання того чи того товару, але не у формі строгої категоричної заборони. Не забувайте, що психіка вагітної дуже схожа із дитячою, а дитині більш зрозумілі ласка, вмовляння, щедрі обіцянки. Наприклад, запропонуйте не поспішати із придбанням саме цієї лампи, а побувати в інших магазинах, щоб вибрати найліпшу, адже вона стоятиме біля дитячого ліжечка. У такий спосіб виграєте час, а період гніздування триває всього-на-всього 1-2 тижні, після чого вагітна навіть сама дивується із безглуздих своїх покупок.

Гостра потреба звити затишне гніздечко може спонукати вагітну в кінці другого триместру розпочати серйозний ремонт квартири із переклеюванням шпалер, настиланням паркету, заміною меблів тощо. Але цього запалу вистачає ненадовго, бо на початок третього жінка почувається втомленою і їй дарма до голих стін і нефарбованих вікон. Тому чоловік повинен відмовити дружину від ремонту, згодившись хіба що на незначне оновлення інтер’єру – переставити меблі, змінити штори, позбутися старих речей.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s