Поради мамочкам у перший триместр вагітності

Перший місяць вагітності

Починаючи з другого тижня, майбутнє дитя отримує все, що споживає мати

Відчутний біль у налитих грудях, дещо набубнявілі й потемнілі соски, затримка менструації на 1-2 тижні, нудота, підвищення температури тіла до 37°С, швидка втомлюваність, сонливість, дратливість, зміна смакових вподобань – ознаки на користь вагітності. А що ж відбувається в утробі жінки? Яйцеклітина на 3-4-ий день після запліднення починає мігрувати із маткової труби в матку, щоб під дією спеціальних ферментів прикріпитися до її стінки. А із 7-10-ого дня імплантований плід починає контактувати з організмом матері – отримує все, що їсть, п’є і чим дихає жінка. На третьому тижні закладаються майбутні органи дитини (розподіляються тканини для їх формування), із 23-ого дня починає битися серце. Зрозуміло, що навіть у цей період під дією шкідливих факторів можуть виникнути вади розвитку. Отже, все залежить від способу життя, який обере вагітна.

Не можна!
*вживати алкоголь;
*палити;
*вживати будь-які ліки.

Полюбіть дитяче мило
Багатьох жінок турбує збільшення кількості виділень із піхви. Та хвилюватися марно, якщо вони білого кольору і без специфічного запаху. Це – результат зростання у матці кровотоку, починаючи із 2-3-ого тижнів вагітності, внаслідок чого крізь стінки судин виділяється більше рідини, інтенсивніше злущуються відмерлі клітини оболонок статевих органів. Зупинити цей процес не можна (за увесь період вагітності кровотік зростає майже в 20 разів), просто жінка повинна частіше здійснювати гігієнічні процедури. Оптимальним засобом гігієни для вагітної вважається дитяче мило, яке, на відміну від косметичних, не порушує мікрофлору внутрішнього середовища статевих органів і не здатне спричинити дисбактеріоз.

Піст і вегетаріанство – не для вагітних
Жінці, яка виношує дитину, можна і треба їсти все. У раціоні обов’язково мають бути тваринні білки: в них містяться незамінні амінокислоти, необхідні для закладки органів дитини. Тому усі релігії дозволяють вагітним у піст їсти скоромне. Найліпше споживати нежирне м’ясо, щоб не перевантажувати печінку, – із курки, теляти, кроля, при чому не менше 100 грамів на день. Це стосується і риби – підійдуть судак, щука, минтай, хек. До речі, віддайте перевагу вареним і печеним стравам із м’яса й риби.

Не захоплюйтеся блюдами із макаронних виробів, картоплі (особливо смаженої), а також кондитерськими виробами, бо це – зайві калорії, котрі приносять лише додаткові кілограми. А в першій половині вагітності приріст маси тіла жінки має складати 200-250 грамів за тиждень, тобто на кінець першого місяця – до одного кілограма, хоча деякі вагітні у цей період навіть худнуть (через токсикоз).

Їжте овочеві гарніри із моркви, буряку, капусти, картоплі, причому більше печених або тушкованих, бо сирі можуть викликати здуття живота, біль. Це зазвичай лякає жінку, вона нервує, внаслідок чого починає скорочуватися матка, провокуючи викидень. До речі, яблука також ліпше пекти.

Не нехтуйте кашами: гречаною, вівсяною, пшоняною. Рисову й манну зведіть до мінімуму.

Споживати кілограмами фрукти – нерозумно, бо вони містять легкозасвоювані вуглеводи, котрі є джерелом калорій. Дійсно фрукти багаті на вітаміни, але останніх чимало в м’ясі й овочах. До того ж, щоб отримати, скажімо, добову норму вітаміну С, треба з’їсти 1 кілограм апельсинів, а такі дози можуть спричинити діатез у майбутнього малюка. Щодо прийому штучних вітамінів – не купуйте їх самовільно або за порадою аптекаря (гіпервітаміноз, особливо надмірне надходження вітамінів А і В, може мати негативні наслідки для розвитку дитини), а лише проконсультувавшись із гінекологом. Застерігаю від споживання аж по склянці морквяного соку, ліпше змішувати його із яблучним (1:2) або їсти сиру моркву, тоді не передозуєте вітамін А.

Щодня на вашому столі повинні бути молоко, кефір, сметана, молочно-кислий і твердий сири, багаті на кальцій, украй потрібний організму матері й дитини. До речі, молочні жири не здійснюють додаткового навантаження на печінку. Але з метою уникнення зайвих кілограмів ліпше купувати продукти із невеликим вмістом жиру – 2,5 відсотка.

Звичайно, вагітній жінці важко витримувати всі ці рекомендації: у зв’язку із частими змінами смаку, їй часом хочеться з’їсти щось “неправильне” на зразок копченої риби чи торта із кремом. Можна іноді балувати себе, бо строгі обмеження – постійний стрес для вашої дитини. Пам’ятайте: коли ви ласуєте смачною стравою, отримуєте задоволення, а відчуття радості передається і малюкові. Тільки намагайтеся не захоплюватися такими продуктами – обмежуйтеся одним шматком.

Як перехитрити токсикоз
Зазвичай жінка із перших днів вагітності відчуває нудоту. Чому? – ваша печінка не здатна швидко перебудуватися у зв’язку зі збільшеним на неї навантаженням (вона додатково виводить і продукти обміну малюка). Тому токсикоз – своєрідне отруєння материного організму цими продуктами. Пригасити його прояви можна, зменшивши навантаження на свою печінку:
– вилучити із раціону смажені, копчені, гострі, жирні страви;
– їсти невеликими порціями 6-8 разів на добу, останній прийом їжі не пізніше, як за 2 години до сну;
– уранці, перед вставанням із постелі, напівлежачи випити склянку холодної перевареної води або соку із сухарем;
– охолоджені страви, на відміну від гарячих, не викликають нудоту.

Що робити із закрепами
В організмі жінки, яка завагітніла, інтенсивно починає продукуватися прогестерон – гормон, який розслаблює м’язи матки, зберігаючи цим вагітність. Але його дія в організмі не вибіркова – він однаково впливає і на м’язи шлунка, кишечнику, внаслідок чого виникають закрепи.
*Вчасно скажіть про це своєму лікарю, він допоможе скоректувати режим харчування.
*Споживайте у великій кількості овочі, вони багаті на клітковину, тому сприяють очищенню кишечнику.
*Їжте хліб із висівками, відмовтеся від білого.
*Не обмежуйте питний режим (1-1,5л на добу). При дефіциті води в організмі вагітної з нього погано виводяться продукти обміну, а тому гальмується процес побудови органів дитини.

Не можна!
*приймати традиційні послаблюючі препарати;
*застосовувати очищаючі клізми, бо ці засоби, підсилюючи перистальтику кишечнику, можуть спровокувати переривання вагітності.

Увага – комп’ютер!
Не така велика шкода від випромінювання, як від стресу, який отримує організм вагітної протягом 4-5-годинної роботи за комп’ютером. Якоїсь особливої втоми жінка може й не відчувати, але внаслідок тривалого напруження уваги й центру зору в її організмі виробляється катехоламін – гормон стресу, котрий негативно впливає на рівень уже згадуваного прогестерону. Окрім цього, дитина в утробі такої матері піддається постійним стресам. Вихід – через кожні 20 хвилин робити 10-хвилинні перерви, встаючи з-за комп’ютера, якомога менше проводити часу за ним, за змогою у перші 12 тижнів вагітності повністю відмовитися від нього.

Не можна!
*носити вантажі понад 3 кілограми;
*відвідувати сауну;
*приймати дуже гарячі ванни;
*ходити на фізпроцедури, пов’язані із перегріванням.

Другий місяць вагітності: час вживати фолієву кислоту

Який він – ваш малюк
Ваш малюк схожий на велику кому, довжиною 3-4 сантиметри і вагою 2-3 грами (на кінець другого місяця вагітності). На потовщенні, котре незабаром стане головою, з’являються щілини – майбутні очі і вуха. На 4-5-му тижнях серце набуває чотирикамерної форми. Започатковуються зуби, шлунок, підшлункова і статеві залози. На 7-8-му тижнях з’являються пальці, і тільки потім (що цікаво) – кінцівки у вигляді невеликих сегментів. Із 8-го формується нервова система. Тому з кінця другого і протягом третього місяців жінка має приймати фолієву кислоту, украй потрібну організму малюка в цей період. Цим забезпечите народження здорової і розумної дитини.

Організм вагітної захищений від аднекситів
У цей період у жінки можуть підсилитися прояви токсикозу. Розміри живота не змінюються, але продовжують наливатися груди (внаслідок росту залозистої тканини, яка після пологів продукуватиме молоко), і це часто супроводжується болем. Проте не потрібно ні змащувати чимось соски, ні масажувати молочні залози. Відчуваючи біль внизу живота, з боків, жінки часто припускають запалення яєчників, але варто знати, що організм вагітної сам подбав про захист від аднекситу. А біль пов’язаний з інтенсивним ростом матки – вона розтягує зв’язки, котрі прикріплюють її до стінок тазу. Неприємні відчуття справа пояснюються ще й розтягненням спайок у жінок, яким у минулому видаляли апендицит.

Вибираємо новий бюстгальтер
Затямте: цей елемент білизни впродовж усієї вагітності і в період грудного вигодовування має служити не прикрасою вашого тіла, а засобом для підтримання молочних проток у горизонтальному положенні.

Тому бюстгальтер повинен бути зручним:
* відповідати розміру збільшених грудей,
* із бавовни,
* на широких бретелях,
* без кісточок, поролонових чи інших прокладок.

Якомога частіше бувайте на свіжому повітрі
Хоча б одну годину на день вагітна повинна присвячувати прогулянці, причому походи на базар, у магазин не враховуються. Адже коли людина гуляє (іде повільним кроком або відпочиває в парку на лавці), всі системи організму перебувають у стані спокою, відповідно розслаблена й нервова система. А якщо задоволена, врівноважена вагітна, то і дитя в її лоні почувається комфортно. Дихання за таких умов рівне, значно глибше, ніж коли жінка поспішає з роботи, тому і кисню потрапляє в організм набагато більше.
Відвідини кафе, барів, ресторанів ліпше замініть вивченням архітектури рідного міста або милуванням краєвидами природи. По-перше, вагітним корисно споглядати красу, а по-друге, перебування в приміщенні, наповненому тютюновим димом, так само шкодить малюку, як і куріння матері.

Статеві стосунки тільки на користь
Доведено, що систематичне (протягом 9 місяців) потрапляння сперми на стінки внутрішніх статевих органів жінки забезпечує еластичність шийки матки і запобігає її нерозкриттю під час пологів. Цей ефект пов’язаний із простагландином (складова сперми), котрий знижує рівень колагенових волокон у тканинах шийки матки, завдяки чому вона “м’якшає”. Тому спринцюватися після статевого акту не потрібно.
Подружжю, яке очікує на малюка, у статевих стосунках треба орієнтуватися тільки на бажання жінки – вона не повинна відчувати болю чи якогось дискомфорту.
Протипоказаннями до статевого життя є загроза переривання вагітності, а також проблеми із невиношуванням у минулому. Таким жінкам треба обов’язково проконсультуватися із гінекологом.

Про інфекції, котрі можуть загрожувати здоров’ю малюка
Жінки, які перехворіли на хламідіоз, уреоплазмоз, мікоплазмоз, герпес, цитомегаловірус, токсоплазмоз, повинні ще на етапі планування вагітності пройти спеціальне обстеження. Якщо з якихось причин не встигли – обов’язково треба здійснити його на ранніх строках вагітності, щоб у разі активізації того чи того вірусу вчасно провести лікування імуноглобулінами (призначені спеціально для вагітних).
А майбутнім матерям, які в дитинстві не хворіли вітряною віспою, краснухою, треба остерігатися контакту із малими дітьми, бо ці захворювання небезпечні для новонароджених.
* Оптимальний строк для проходження першого УЗД – 8-12-ий тиждень вагітності з метою раннього виявлення вад розвитку.
* Аналіз на TORCH-інфекції бажано проходити всім жінкам, особливо тим, які до вагітності страждали на аднексит, запалення матки і шийки матки, кольпіт, молочницю.

Третій місяць вагітності. Будь-які ліки матері протипоказані

У вашого малюка починають функціонувати нирки, він уже виділяє сечу в навколоплідні води. На 10-му тижні можна диференціювати голову, тулуб, кінцівки. Завершується формування кісткової системи. На кінець 11-го тижня дитина починає рухатися, правда, мати ще не відчуває цього. У тримісячного малюка цілком сформовані статеві органи, але наберіться терпіння, бо розпізнати на УЗД майбутніх доньку чи сина ще дуже важко.

Жінки, які надто страждали від проявів токсикозу, на кінець 12-го тижня вагітності полегшено зітхнуть: неприємні симптоми поступово зникнуть і можна буде без остраху їсти все. Але пам’ятайте, що майбутня мати повинна уникати переїдання, висококалорійних страв, одноманітної їжі – словом, рекомендації щодо повноцінного харчування залишаються актуальними протягом усього терміну вагітності.

Якщо жінка застудилася
У першому триместрі вагітності імунітет матері ослаблений, оскільки її організм звикається з організмом малюка, в результаті жінка слабо захищена від різних вірусних інфекцій. Тому у цей період треба особливо дбати про себе – уникати місць великого скупчення людей, не перевтомлюватися, удосталь спати, уникати стресів. Для стимулювання захисних сил організму приготуйте “вітамінну бомбу” – пропущені через м’ясорубку ізюм, курагу, чорнослив, лимони зі шкіркою змішайте з медом (по 200-300 грамів кожного продукту) і вживайте по одній чайній ложці щоранку.
Якщо ж застуда вас не обминула, негайно зверніться до свого акушера-гінеколога. Пам’ятайте, що будь-які лікарські засоби (хіміопрепарати, гомеопатичні і навіть деякі фітопрепарати) шкодять вашому малюкові. Скажімо, є лікарські трави, здатні підвищувати тонус матки. Без обмежень можна вживати лише вітамін С, причому найліпше в природному вигляді, – чай із лимоном, відвар шипшини, чорну смородину, капусту, особливо квашену (до речі, ці продукти варто їсти щодня із метою профілактики). Споживайте й природні фітонциди – часник і цибулю, – окрім того, порозкладайте на підвіконні у квартирі подрібнені ці овочі. Багато пийте теплої підкисленої рідини. І головне – не панікуйте: із малюком буде все гаразд, якщо дотримуватиметеся цих вимог.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s