Поради мамочкам у третій триместр вагітності

У третій триместр вагітності безглуздо матері сідати на дієту

Жінка вже втомилася чекати
“Швидше б уже побачити свою крихітку й поцілувати її рожеві щічки,” – зітхає втомлена жінка, мріючи відтепер тільки про одне. Тому в кінці другого – на початку третього триместрів вагітності у снах матері дедалі частіше з’являється майбутня дитина, правда, переважно безлика. Не варто лякатися подібних снів, навпаки вони свідчать, що ви чекаєте не замовлюваного красеня, схожого на кінозірку, а готові прийняти малюка будь-яким. Добре також, якщо дитина сниться з обличчям батька або старшого сина/доньки. До речі, сон вагітної у цей період набуває уривчастості, як у новонародженого, – жінка кілька разів на ніч прокидається, може походити по кімнаті, а потім знову швидко заснути, – словом, біологічні ритми матері і дитини стають однаковими. У такий спосіб організм жінки готується бути бадьорим у будь-який час доби, оскільки немовля годуватиме саме вона, а не пляшечка із молоком у руках сонного тата. А щоб мати почувалася бадьорою і повноцінно відновлювала свої сили, природа на певний період зробила її сон короткочасним, але дуже глибоким.

Протягом 7-9-го місяців вагітності жінка малоактивна, навіть інертна, переважно діє на рівні підсвідомості – прямуючи вулицею, може автоматично звернути, куди ноги несуть, хоча їй туди й не треба. Це – своєрідна підготовка до пологів, бо їдучи до пологового будинку, жінка має залишити вдома свій інтелект. До речі, в кінці третього триместру жінка почувається надто втомленою, тому треба уникати розумових і нервових перенавантажень (скажімо, складання іспитів, насичених робочих днів), бо це може викликати небажані захворювання матері.

Їсти не тільки для себе
У цей період багатьом вагітним раптом спадає на думку сісти на дієту, бо їм здається, що набрали зайвих кілограмів, тоді як після 28-го тижня вагітності жінка повинна накопичувати підшкірний жир, щоб мати достатньо енергії для майбутніх пологів і годування грудьми. І малюк ваш, хоча його організм уже й сформувався, також потребує підшкірного жирового шару. Адже завдяки останньому дитина не травмується під час проходження пологовими шляхами матері і харчується у перші 10 днів після народження, бо у жінки в цей період ще не продукується достатньої кількості молока.

Якщо дружина свариться…обійміть її
Майбутні тата, мабуть, за 6 місяців уже звикли до перепадів настрою вагітної дружини, адаптувалися до часто безпідставних нападів на свою адресу. Правда, кожен чоловік по-різному реагує на це – один намагається довести своє, інший воліє мовчки займатися якоюсь справою, доки дружина не “насвариться”. А спробуйте, шановні тата, у момент, коли дружина нервує, кричить, упритул підійти до неї і міцно обняти, як дитину, яка вередує. Уважно слухаючи її докори, намагайтеся погладити, поцілувати, не відпускаючи із обіймів, а потім загляньте в її очі – буквально через кілька хвилин із них забринять слізки і жінка заспокоїться. Не забувайте, що в таких ситуаціях вагітна особливо схожа на малу дитину, котра вередує з однією метою – аби на неї звернули увагу, пожаліли і приголубили.

Частіше переконуйте себе, що все буде гаразд
В очікуванні пологів на кінець третього триместру в матері може розвиватися гіпертривожність, котра супроводжується легкою панікою. Жінка безпричинно прокидається вночі, прислухаючись, чи не почалось, часто телефонує подругам, лікареві, перепитуючи в сотий раз про симптоми переймів, про всяк випадок готує речі собі й немовляті, а якщо вони вже зібрані, то перекладає їх вкотре. Порада одна – повторюйте для себе якомога частіше, що у вас пологи пройдуть нормально, дитина народиться здорова і ви станете щасливою матір’ю.

Шостий місяць вагітності “Я вже вмиваюся”
Зовнішній вигляд маляти максимально наближений до новонародженого – чітко вимальовуються риси обличчя (ніс, брови, вуха), голову з тулубом уже розділяє шия, з’являються нігті, на голові густішає волосся. Протягом 21-26-го тижнів вагітності вдосконалюється дихальна система дитини. Малюк жвавішає – за півгодини здійснює 20-60 рухів, щоправда, мати відчуває лише найактивніші, а також помічає, що рухи повторюються через певні інтервали (1-2 години). Це – так звані фази спокою малюка, коли він спить.

На УЗД можна спостерігати, як дитя смокче палець, гикає, здійснює вмивальні рухи. На кінець місяця маса тіла дитини сягає до одного кілограма, а зріст – 30-37 сантиметрів.

Вагітній треба частіше з’являтися на прийом до лікаря
У зв’язку із досить високим дном матки (на кінець місяця – до 26 сантиметрів) жінка скаржиться на ускладнення процесу дихання, бо стиснені внутрішні органи підпирають угору діафрагму. Із цієї ж причини можуть виникати проблеми із нирками, тому після 20-го тижня вагітності аналіз сечі і відвідини акушера-гінеколога здійснюються раз на 2-3 тижні.

Матері дозволяється набирати уже по 350 грамів ваги за 7 днів. Але калорійність їжі варто збільшувати за рахунок корисних продуктів: м’ясних, молочних, рибних, а не солодощів і випічки.

Чим вищий гемоглобін, тим більше кисню отримує ваш малюк
Причина низького гемоглобіну (його норма в організмі вагітної – не менше 110) може бути пов’язана із дефіцитом заліза, або фолієвої кислоти, або вітаміну В12. Звичайно, поповнювати їх найліпше природним шляхом, а не ліками. Скажімо, максимальна кількість заліза міститься у м’ясі (найкорисніші телятина, теляча й куряча печінка), на другому місці – гречка (вона багата і на вітаміни групи В), а за нею – яблука і гранати. Джерелом фолієвої кислоти є зелені овочі: кріп, петрушка, листя салату, огірки, перець тощо.

Вчимося правильно дихати
Навіщо? – щоб забезпечити свій організм, а значить – і організм дитини достатнім об’ємом кисню, щоб очистити дихальні шляхи від продуктів обміну повітря, яке надходить із навколишнього середовища, і щоб підготуватися до дихання під час пологів. З цією метою вагітна має володіти трьома методиками: дво-, три- і чотирифазового дихання. Перед застосуванням кожної здійснюється шумний видих.

Ранкове дихання лікує навіть від хронічних тонзилітів
Двофазове дихання виконують вранці, поснідавши й кілька хвилин відпочивши під звуки приємної музики. Обов’язковою умовою здійснення процедури є свіже повітря – треба відчинити кватирку або ліпше вийти на балкон, у холодну ж пору року обов’язково попередньо провітрити кімнату. Жінка зручно вмощується, закриває пальцем одну ніздрю (наприклад, праву) і через ліву спокійно глибоко вдихає (це – перша фаза). Потім закриває її і видихає повітря, не затримуючи його, вже через праву ніздрю, але повільніше, ніж вдихала (друга фаза). Наступний вдих здійснює правою, тобто тією ніздрею, котрою видихнула, і так далі.

Внаслідок таких вправ із носа може виділятися слиз, якісь згустки, а регулярні заняття (щодня по 10 хвилин) навіть сприяють вилікуванню хронічних тонзилітів. У майбутньому ця методика буде помічною для ліквідації перших симптомів нежиті у ваших дітей.

Щоб міцно спати
Безпосередньо перед сном, лежачи в ліжку, жінка повільно вдихає повітря носом (перша фаза), на мить тамує дихання, доки витримує (друга), і видихає ротом, при цьому губи розслаблені, обвислі (третя). Потім здійснює шумний вдих-видих і знову за схемою, бажано повторити хоча б 5-6 разів, оптимально – дихати протягом 5-ти хвилин.

Розслаблюючи м’язи рота, ця методика сприяє розслабленню і заспокоєнню матки, завдяки чому вагітна міцно спить. Тому жінкам, у яких матка часто набуває тонусу, треба ставати в “позу кішки” (спираючись на коліна й на долоні, вигинати й округлювати спину) і трифазово дихати.

Збільшуємо об’єм легенів
Цього можна досягти, застосовуючи методику чотирифазового дихання. Здійснюється вона в рухові, найліпше під час ходьби надворі (!) протягом 10 хвилин. Перша фаза – вдихнути через ніс, рахуючи про себе “один, два, три, чотири”, друга – затримати дихання (знову ж на рахунок чотири), третя – видихнути, рахуючи до чотирьох, четверта – затримати дихання (на чотири). Якщо вам дихається легко (повітря вистачає), переходьте на рахунок по 8, а наступний етап – по 16. Кожен етап відпрацьовуйте доти, доки не відчуєте повного комфорту. У такий спосіб натренуєте свої легені, оновите їхній об’єм.

Сьомий місяць вагітності: я все чую
Організм малюка вже цілком сформований, підтвердження цьому – народження повноцінних семимісячних дітей, які пізніше у своєму розвитку нічим не відрізняються від однолітків. У вашого малюка функціонують шлунок і кишечник – дитина заковтує навколоплідні води і в них же виводить продукти обміну. Маля здійснює одиничні дихальні рухи, повноцінно дихатиме лише після народження, коли розкриються легені. У цей період дитина починає реагувати на гучні звуки, на голоси батьків, повідомляючи про це активними рухами в лоні матері, за характером котрих вагітна визначає – подобаються ці звуки малюкові чи ні. Тому подружжю віднині треба особливо пильнувати за своєю мовою, уникати сварок, образливих слів, адже до вас прислухається і у вас вчиться ваше дитя.

Мати помічає, що дитина менше звичного ворушиться, причому рухи відчутні тільки в певній частині матки. Причина проста – малюк вже досить великий (його зріст сягає близько 42 см, а маса – 1,5 кг), тому не може вільно перевертатися, як раніше. А на кінець сьомого місяця вагітності він набуває сталого положення – у більшості випадків (у 85 відсотків вагітних) головою донизу і рідше – сідницями. Остання поза передбачає певний ризик пологових ускладнень – оскільки тазові кістки дитини значно вужчі за об’єм черепа, голова під час пологів може застряти при виході плода із шийки матки, внаслідок чого травмуються і малюк, і мати. Тому жінкам із таким розміщенням плода на 31 тижні вагітності призначають комплекс коректуючої гімнастики, завдяки котрій малюк до 34-го тижня ще може перевернутися в оптимальну позу.

Жінкам, які виношують друге дитя, тим паче третє, а також тим, у кого вагітність протікає з ускладненнями, у кого завеликий плід або навіть два і більше, доцільно із цього періоду носити бандаж.

З метою підготовки молочних залоз до майбутнього годування треба щодня обмивати їх проточною водою з милом, починаючи із теплої, звичної для купання, і поступово знижуючи до кімнатної. Так само треба змінювати і жорсткість рушника – від м’якого махрового до лляного, але не вафельного, щоб не травмувати соски.

Під кінець сьомого місяця рекомендовано пройти третє і останнє УЗД, мета котрого – встановити положення плода, визначити ступінь зрілості плаценти й перевірити, чи немає обвиття пуповиною.

Починаючи із цього періоду, майбутня мати повинна обмежувати всілякі навантаження, як фізичні, так і розумові, – їй треба більше відпочивати. Тому саме після 30-го тижня вагітності жінці надається декретна відпустка. А оскільки із цього моменту у вас з’явиться більше вільного часу, дорогі жінки, не нехтуйте прогулянками на свіжому повітрі. Бажано бувати надворі по 2 години вранці і ввечері, у літню пору з 12-ої до 16-ої ліпше сидіти вдома. Плануючи літній відпочинок, проконсультуйтеся зі своїм лікарем: вагітним не забороняється відпочивати на морі, але є вимоги, котрих має дотримуватися мати, найважливіше – не засмагати, а перебувати в затінку. До речі, варто знати, що оптимальним транспортом для вагітної вважається автомобіль, допускається літак, а от подорожі потягом небажані, бо залізничні вібрації можуть спровокувати скорочення матки, відтак – передчасні пологи. До речі, щодо останніх – 28-29 тижні вагітності вважаються критичними в цьому плані. Тому із 27-го по 31-ий тижні бажано уникати тривалих переїздів, обмежити статеве життя, відмовитися від важких сумок із базару і уважніше слухати свій організм – при виникненні незрозумілих симптомів відразу телефонуйте лікареві. Також уникайте різких необережних рухів (актуально аж до пологів): щоб підняти річ із підлоги, не нахиляйтеся, а присідайте; встаючи із ліжка, спочатку поверніться на бік, спустіть ноги на підлогу, а потім, спираючись на руки, піднімайте тулуб.

Мамі дедалі важче ходити

Цілком сформована дитина інтенсивно накопичує підшкірну жирову клітковину – набирає вагу, міцніє. А мати дедалі більше скаржиться на втомлюваність, їй усе хочеться полежати, відпочити. Багатьох вагітних непокоять ноги (болять, набрякають), особливо якщо виношувати доводиться влітку. Таким жінкам треба відрегулювати свій питний і харчовий режим.

* Об’єм спожитої рідини за добу варто скоротити до 1,2 літра.

* Пити ліпше підкислену воду – із лимоном, шипшиною, смородиною.

* Треба відмовитися від соків із додаванням цукру, солодкої, мінеральної та газованої води, оскільки ці напої тільки підсилюють спрагу. Окрім того, для виведення мінеральних солей і цукру організму потрібна додаткова порція води, солодке – це зайві калорії, а газовані напої спричинюють метеоризм.

* Добре обмежити споживання харчової солі до 3-х грамів на добу. Оскільки відміряти таку дозу важко, треба перейти на недосолені страви, а гострі, копчені, смажені, солені продукти вилучити повністю зі свого раціону.

* А лікар, у якого вагітна перебуває на обліку, має призначити сечогінні трав’яні збори.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s