Вагітність і загар

Чому вагітним потрібно ховатися від сонця?

Для вагітної жінки довготривале перебування на сонці перетворюється на зовсім вже хворе проведення часу:

По-перше, гормони, концентрація яких під час вагітності підвищується, особливо естроген, під впливом сонця можуть викликати на обличчі утворення так званої «маски вагітності» – темних плям, що з’являються переважно на лобі і носі. В деяких випадках вони зникають після пологів, а іноді залишаються на все життя.

По-друге, інсоляція може привести до підвищення температури внутрішніх органів вагітної жінки, що, у свою чергу, підвищує температуру плоду. Якщо плід знаходиться в «перегрітому» стані тривалий час, це може викликати пошкодження його мозку.

По-третє, деякі дослідники убачають зв′язок між ультрафіолетовим випромінюванням і пороками розвитку нервової системи дитини. Вони грунтуються на тому, що під впливом випромінювання знижується рівень вмісту в організмі фолієвой кислоти.
Якщо це відбувається незадовго до зачаття або в ранні терміни вагітності, підвищується ризик народження дитини з spina bifida (розщеплювання остистих відростків хребців) і іншими дефектами розвитку нервової трубки.

А в солярій можна?

Частенько любителі «покрасуватися» загорілою шкірою вдаються до штучного загару. Проте пристрою для отримання штучного загару використовуються не так давно, і їх дія на організм, особливо в період вагітності, практично ніколи не було предметом серйозних наукових досліджень.
Тому багато лікарів на питання вагітної пацієнтки про те, чи можна їй відвідувати солярій, в роздумі відповідають: «Гм.» – і, здивовано знизуючи плечима, зрештою радять про всяк випадок утриматися і від штучного загару. Хоча при штучному загарі знижується, в порівнянні з сонячним, ризик перегріву, інші проблеми залишаються.

А якщо я користуюся кремами для штучного загару?

І зимою і літом жінки інтенсивно використовують самі різні креми і лосьйони для штучного загару. Ефект від їх застосування заснований на дії дігидроксиацетона (ДГА), який проникає через шкіру в кровотік. У вагітних ДГА проходить через плаценту і потрапляє до плоду, надаючи на нього несприятливу дію.
У якій кількості – залежить від частоти застосування засобів для загару, площі поверхні шкіри, на яку вони наносяться, і наявності на шкірі пошкоджених ділянок (подряпин, садна і т.п.).

Що ж робити?

Майже у кожної жінки ні-ні та і виникає настійна необхідність провести якийсь час на сонці. Вагітність тут практично нічого не міняє. Отже якщо ви:

– проживаєте в місцевості з жарким кліматом;

– з яких-небудь причин вимушені багато часу проводити просто неба;

– одна з тих любительок підсмажуватися на сонечку, яку не зупинить навіть необхідність поклопотатися про здоров′я майбутню дитину, то постарайтеся прийняти відповідні заходи обережності, основними з яких є наступні:

Визначите свій тип шкіри і час, який ви можете провести на сонці , – Під впливом сонця в шкірі інтенсифікувався синтез вітаміну D і може розвинутися опік. Ступінь опіку обернено пропорційний кількості меланіну, що міститься в шкірі пігменту. Меланін синтезується особливими клітками – меланоцитамі.
Ці клітки розташовані під шкірою, а меланін, «запакований» в спеціальні «мішечки», – меланосоми, транспортується по відростках цих кліток в шкіру. Меланін захищає шкіру, відображаючи промені ультрафіолетового спектру. Опік розвивається, коли опромінювання перевищує захисні можливості меланіну. Залежно від змісту меланіну можна виділити п’ять типів шкіри:

тип I – завжди згорає, ніколи не загоряє;

тип II – іноді згорає, ніколи не загоряє;

тип III – іноді згорає, іноді загоряє;

тип IV – іноді згорає, завжди загоряє;

тип V – ніколи не згорає, завжди загоряє.

Чим менше «номер» вашого типу, тим більше вам слід остерігатися сонячних променів.

Випивайте достатню кількість рідини – бажано чистої води – Пийте уволю – ще до того, як відчуєте сильну спрагу: поява відчуття спраги може свідчити про те, що організм вже зневоднений. Обезводнення веде до зменшення об’єму циркулюючої крові, а це приводить до підвищення концентрації в крові окситоцина – гормону, що викликає скорочення матки, що зрештою може привести до передчасних пологів..

До речі, вагітним не завадило б знать ознаки обезводнення організму, щоб при їх появі терміново звернутися до лікаря. Ознаки обезводнення такі:

• неясність, сплутана думок;

• нудота, головний біль;

• м’язові судоми;

• підвищення температури тіла.

Щоб уникнути перегріву – не носите вузької, такої, що облягає одяг: вона порушує процес природного охолоджування шкіри і сприяє перегріву. Прагніть не залишатися на пригріві; сонячні ванни допустимо приймати тільки в ранній уранішній годинник і під кінець дня.

Майте на увазі , що в жаркі літні дні у вагітних, особливо на пізніх термінах, часто возникают набрякни . Взагалі в третьому триместрі вагітності набрякни, які проходять після відпочинку, вважаються нормою. Потрібно уміти відрізняти їх від патологічних набряків, що свідчать про порушення роботи нирок і серця, – вони зазвичай з’являються після сну і не зникають після відпочинку.
Звичайні набряки можна зменшити, оптімізіровав вживання соли (до речі, появі набряків сприяє як пересолена, так і недосолена їжа). Крім того, рекомендується кілька разів в день відпочивати, піднявши ноги вище за рівень тулуба (підклавши під них подушку або вал). Поява патологічних набряків є ознакою преэклампсии1 і вимагає негайної консультації з лікарем.

Використовуйте захисні креми – для того, щоб звести до мінімуму ушкоджувальну дію сонця на шкіру. Найбільш поширеним способом запобігання сонячному опіку служить захист шкіри за допомогою засобів, що містять сонячні фільтри.
Проте застосування цих кремів гальмує іншу найважливішу функцію шкіри – синтез вітаміну D, так що постарайтеся не «переборщити» з використанням таких засобів.

Закінчити хотілося б досить банальною думкою: вагітність – унікальний час, коли життя, що розвивається усередині жінки, допомагає їй гостріше відчувати радість життя зовнішньої. Недобре, якщо це дивовижний стан робить з неї «людину у футлярі», що похмуро ховається від ласкавого вітерця і весняного сонечка. Але і «пускатися у всі тяжкі», звичайно, не стоїть.
Краще всього послухати раду давньоримського поета Горація і дотримуватися «золотої середини».

Раїса Зяблікова, Центр планування сім’ї і репродукції, лікар акушер-гінеколог

 

Для захисту від сонця використовуйте креми з натуральними інградієнтами, наприклад:

Сонцезахисний універсальний крем-лосьйон Шанталь
Упаковка: 230 г
Роздрiбна цiна: 37.80 грн.
Водостійкий сонцезахисний крем-лосьйон
Олія виноградної кісточки, екстракти меліси, мати-і-мачухи та есцин захищають шкіру від УФ-променів (SPF 20).
Активні компоненти:
УФ-фільтри, олія виноградної кісточки, екстракти меліси лимонної, мати-й-мачухи.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s