Все про новонародженого

Організм немовлятка істотно відрізняється від дорослого: у нього є і власні, притаманні тільки йому, хвороби, і власні принципи роботи – фізіологічні особливості. Знати ці особливості дуже важливо для батьків, адже від них залежать багато нюансів догляду за малятком.

Хто не знає про ту важливу роль, яку відіграє серцево-судинна система у забезпеченні життєдіяльності людського організму? Серце людини починає скорочуватися з перших тижнів внутрішньоутробного розвитку і протягом всього його життя здійснює свою безперебійну роботу. Говорячи про людське серце, ми порівнюємо його з двигуном, насосом, але не тільки. Ми вважаємо його втіленням душевності, людяності через його здатнiсть чуйно відгукуватися на зміни нашого настрою і стану всього організму.

Відразу ж після народження дитини, у момент здійснення першого вдиху, відбуваються воістину революційні зміни в системі кровообігу. Протягом усього періоду внутрішньоутробного розвитку мале коло кровообігу не функціонувало – збагачення крові киснем здійснювалося за рахунок плацентарного кровоплину: кров плоду отримувала кисень з крові матері. Кров, збагачена в плаценті киснем та іншими поживними речовинами, по пупковій вені, проходячи по пупковому канатику, надходила до плоду. Пупкова вена несла цю кров до печінки. Печінка отримувала найбільш багату на кисень кров. Інша, більша, частина артеріальної крові надходила в праве передсердя, куди також спрямовувалася кров, насичена вуглекислим газом, з верхньої половини тіла.

У правому передсерді існувало овальне вікно, через яке кров, збагачена киснем і частково змішана з венозною, бідною киснем кров’ю, надходила у велике коло кровообігу і далі – до нижньої частини тіла. Крім овального вікна у плода існували ще два так званих шунта (сполучення між судинами) – артеріальна і арранцiєва протоки. Наявність їх характерна виключно для плоду. Таким чином, найбільш багату на кисень кров отримували печінка і головний мозок плоду. Нижня ж частина тіла отримувала кров, вміст кисню в якiй нижче. Ці частково пояснюються великі розміри голови новонародженої дитини в порівнянні з розмірами іншого тіла, більш розвинутий верхній плечовий пояс.

Відразу після перетину пуповини і здійснення новонародженою дитиною першого вдиху припиняє функціонувати матково-плацентарний кровообіг і починає функціонувати мале коло. Плодові комунікації (овальне вікно, артеріальна та арранцiєва протоки) стають непотрібними і поступово, протягом перших діб життя дитини закриваються. Але оскільки закриття відбувається одномоментно (зазвичай, воно займає від однієї до двох-трьох діб), впродовж цього часу в серці новонародженого можуть вислуховуватися шуми, які не є ознакою захворювання серця і поступово проходять.

Серце новонародженої дитини має значно більші розміри по відношенню до розмірів його тіла, ніж такі в дорослої людини (у новонародженого маса серця становить близько 0,8% від маси тіла, а у дорослих – 0,4%). Частота пульсу у новонароджених дітей (120-160 ударів на хвилину) значно вища, ніж у дітей більш старшого віку (80-120 ударів у хвилину) і тим більше – ніж у дорослих (60-80 ударів на хвилину). Це пов’язано з тим, що у новонароджених набагато бiльша потреба тканин у кисні, а також з тим, що нагнітальна здатність серця у них значно нижча. Тому серцево-судинна система компенсує високі потреби у кисні за рахунок збільшення числа серцевих скорочень.

При будь-якому неблагополуччя в стані новонародженого частота серцевих скорочень збільшується. Це може відбутися при перегріванні, при зневодненні, при патології з боку нервової системи, системи дихання і, зрозуміло, системи кровообігу. Артеріальний тиск у новонароджених дітей значно нижче, ніж у дорослих. Вiн тим нижче, чим молодша дитина. Такий тиск обумовлений більш широким просвітом судин, меншими розмірами лівого шлуночка і нижчою, ніж у старшому віці, нагнітальною здатністю серця. У новонародженої дитини значення систолічного тиску (перша цифра в показниках тиску) становить близько 70 мм рт. ст., до року воно підвищується до 90 мм рт. ст.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s