Перше купання немовлятка

Наближається час першого купання новонародженої дитини. Страшнувато? Звичайно, перший раз, адже ви будете купати свого малюка самі. І багато хто боїться зробити що-небудь не так. Що ж потрібно для того, щоб було «все так»?

Для початку треба подумати, коли зручніше купати дитину – перед останнім годуванням на ніч або раніше. Вирішивши це питання, можна почати готуватися й до самого купання. Комусь це зручніше робити у ванній кімнаті, поставивши ванночку на грати ванни, а комусь – переміститися, наприклад, на кухню. Повітря в приміщенні не повинно бути ні занадто холодним, ні занадто теплим. Тобто не треба спеціально прогрівати кімнату – головне, щоб не було протягів. А двері у ванну кімнату не треба закривати, щоб при виході з неї не вийшов різкий перепад температур.

Що треба підготувати? Заздалегідь приготуйте все необхідне, щоб не довелося в самий невідповідний момент бігти за забутою річчю. В кімнаті розстеліть клейонку з пелюшкою, на якій будете одягати малюка після купання. Поряд складіть весь необхідний одяг, підгузок. Окремо, але в межах досяжності руки, краще навіть в окремому лоточку, приготуйте засоби для обробки шкіри малюка і пупкової ранки: ватяну паличку, ватку, зеленку або марганцівку, тальк або крем під пелюшку. Не забудьте запасну пелюшку. Постарайтеся, щоб приготовлені речі були вже розкладені, а не складені стопкою, тоді вам не доведеться розгортати їх однією рукою.

У ванній кімнаті (або місці купання дитини) теж необхідно зробити відповідні приготування: покласти дитяче мило чи засіб для купання, розправлені рушник або пелюшку, градусник для води, глечик для чистої води. Оскільки ваша дитина ще зовсім маленька, то перше купання краще проводити все-таки в маленькій ванні. Та й відразу після пологів далеко не кожна мама зможе нагнутися до великої ванні. Тому приготуйте ванночку: помийте її з простою харчовою содою і обполосніть (можна просто облити ванночку окропом). Згодом ванночку потрібно буде мити після кожного купання (на стінках залишається осад) і обполіскувати перед купанням.

Пупкова ранка ще не зажила. Для того щоб забезпечити дезінфекцію, в окремій ємності (баночці, глечику, ковшику) потрібно розвести трохи марганцівки до інтенсивно-фіолетового кольору. Приготуйте складену в кілька шарів марлю або бинт для проціджування. Це потрібно, щоб нерозчинені кристалики марганцівки при попаданні на шкіру малюка не викликали опік. Починайте наливати у ванночку просту проточну воду з-під крана. Для купання кип’ятити воду не треба. Одночасно через марлю вилийте у ванну розчин марганцівки. Вода повинна забарвитися в слабо-рожевий колір. Кристалів марганцівки бути не повинно!

Слідкуйте, щоб температура води не перевищувала 37°С, при цьому оптимальна температура – від 34 до 37°С. Градусник повинен бути спеціальний, у пластмасовому покритті. Перевіряти температуру потрібно, не виймаючи термометр з води. В окремому глечику приготуйте чисту проточну воду тієї ж температури. За час купання дитини вода трохи охолоне, і ви ополоснете нею дитини після купання. Це буде ще одним кроком до загартовування. Поки в ванночку набирається вода, можна зайнятися повітряними ваннами, зробити маляті масаж або зайнятися з ним гімнастикою.

Як купати? Кожна сім’я індивідуальна, тому дитину всі купають по-різному: комусь допомагають бабусі, комусь чоловіки-тата, а хтось буде проводити цю процедуру самостійно. Чи можна зробити це в поодинці? Звичайно! Як кажуть, очі бояться, а руки роблять. Роздягніть малюка. Якщо при роздяганні ви виявите у підгузку «подаруночок», то перед купанням обов’язково підмийте крихту.

Як тримати малюка, щоб він не зісковзнув? Багато хто прагне взяти дитину «позатишніше» – щоб його головка знаходилася на згині маминого ліктя. Маляті так затишно, але не купатися, а просто лежати. Нахилятися і опускати дитини у ванночку так незручно: треба досить сильно зігнутися, щоб ваш лікоть опинився у воді. Стояти довго в такій позі і купати малюка теж незручно. Як же бути? Якщо ви правша, то лівою рукою підтримуйте маляти за потилицю, шию і спину долонею, а правою – під ягодічки і ніжки. Можливо також положення малюка із захопленням плеча: голівка немовляти повинна знаходитися на вашому передпліччi, а ваша долоня цієї ж руки – підтримувати дитину в області плечового суглоба за зовнішнє від вас плічко малюка. Так ви страхуєте дитини від випадкового вислизання і занурення під воду. Вільною рукою ви намилюйте крихту. Такий стан зручний і для вас, і для дитини. Хоча немовлят не купають з дитячим милом відразу після роддому, дитинка ж не брудна, її можна купати просто уперекипяченій воді з додаванням запарених травок: ромашки, череди, чистотілу, меліси, любистку, кропиви і інших.

Перше купання дитини. Акуратно опустіть малюка у ванночку. Занурте його у воду. Тепер праву руку можна відпустити, а лівою продовжувати підтримувати голівку, шию і спинку. Малюк нікуди не вислизне і може спокійно рухати ручками-ніжками. Вільною правою рукою ви зможете промити всі складочки, намилити крихті голівку і потім змити мило. У воді малюки розслабляються, і пальчики, зазвичай стиснуті в кулачок, розтискаються. Скористайтеся цим, щоб промити міжпальцеву зону: в нiй часто накопичуються ворсинки з одягу. Щоб обполоснути малюка, підніміть його над водою, візьміть заздалегідь приготований глечик і поливайте з нього немовля. Для ополіскування можна також покласти дитину черевцем на ліву руку, а правою рукою поливати з кухля.

Що робити далі? Після купання оберніть малюка з головою приготованим і вже розправленим рушником і віднесіть до кімнати, де також вже все приготовано. Можете змінити промоклий рушник на суху пелюшку і допромокнути всі складочки, розсовуючи шкіру. У хлопчиків не забудьте акуратно промокнути шкіру навколо мошонки. Тепер можна зайнятися обробкою пупкової ранки і змазуванням шкіри кремами.

Доки купати малюка у перекипяченій воді? До тих пір, поки не заживе пупкова ранка. Тоді ж можна почати купати дитину у великій ванні, яку попередньо потрібно почистити харчовою содою.
Як часто потрібно використовувати мило? Мити малюка з милом потрібно також не частіше 1-2 раз на тиждень. Те ж можна сказати і про миття голови. Якщо у малюка довге і густе волосся, мити його треба не частіше 1-2 разів на тиждень і не витирати, а ретельно промокати.
Чи можна замість мила використовувати пінки та інші засоби для миття? Звичайно, можна, але теж, як і мило, не частіше 1-2 раз на тиждень.
Як довго має тривати купання? Перший раз – не більше 10-15 хвилин. Потім можна збільшити час купання до 30-40 хвилин. Купання очищає шкіру малюка не тільки від накопиченого за день бруду, а й від злущених частинок шкіри, та й просто відкриває пори шкіри для дихання. Крім того, це чудова закалююча процедура і гімнастика для всіх груп м’язів. З часом до вас прийде впевненість у своїх силах і можливостях, і ви будете отримувати величезне задоволення від водних процедур вашого малюка.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s