Харчова алергія у немовлятка

Поширення алергічних реакцій, перш за все на продукти харчування, не обійшло стороною і новонароджених дітей, у яких алергії, на жаль, протікають найчастіше у важчій формі, ніж у дорослих. Нерідко мами, що годують грудьми малюка, помилково вважають, що в такому випадку дитина застрахована від алергії. Це не так, тому що алергени можуть міститися і в грудному молоці. Як розпізнати симптоми алергії у дитини, і які заходи застосувати в цьому випадку батькам?

Речовини, що запускають алергічні реакції, називають алергенами. Харчову алергію викликають білки, що містяться в харчових продуктах. Харчові алергени здатні змінювати свої властивості в процесі кулінарної обробки, при цьому одні втрачають алергенність, а інші, навпаки, стають більш алергенними.

Який механізм алергічної реакції? У відповідь на алерген в організмі синтезуються імуноглобуліни Е, які активують каскад реакцій, які призводять до розвитку алергічних симптомів. Зазвичай алергічні реакції виникають незабаром після вживання в їжу продукту, до якого є підвищена чутливість, але іноді буває алергія сповільненою, проявляючись лише через кілька годин після вживання продукту.
Симптоми харчової алергії

Отже, харчова алергія – це стан підвищеної чутливості до продуктів харчування. Проявлятися вона може по-різному:

У вигляді алергічних уражень шкіри:

* Різна висипка на тілі,
* Почервоніння,
* Свербіж і лущення шкіри щік (часом такі явища називають “діатезом”),
* Упорні попрілості, незважаючи на ретельні гігієнічні заходи,
* Рясна пітниця при легкому перегріванні,
* Гнейс (утворення лусочок, лущення) на волосистій частині голови і бровах, кропив’янка,
* Набряк Квінке (вид алергічної реакції, для якої характерно раптова поява набряку шкіри, підшкірної клітковини та слизових оболонок).

У вигляді уражень шлунково-кишкового тракту (при набряку слизової):

* Зригування,
* Блювота,
* Часті і рідкі випорожнення з піною або домішками зелені,
* Запор,
* Коліки,
* Метеоризм.

Рідше – у вигляді респіраторних порушень (при набряку слизової дихальних шляхів):

* Алергічна нежить,
* Бронхоспазм (при бронхоспазмі повітря не надходить у дихальні шляхи або надходить з великими труднощами – це найнебезпечніший результат алергічного набряку).

Особливо небезпечний для новонародженого набряк Квінке. При набряку Квінке в області гортані виникає задуха, схоже з нападом бронхіальної астми. При набряку гортані спочатку з’являється осиплість голосу, гавкаючий кашель, потім задишка з шумним диханням. Колір обличчя набуває синюшного відтінку, потім різко блідне.

Зустрічаються і поєднаня ураження шкіри і кишечника, шкіри і бронхів. Харчова алергія може виявитися предтечею інших алергічних захворювань: атопічного дерматиту, бронхіальної астми та ін

Причини харчової алергії

Цілком природно виникає питання: звідки у грудних малюків алергія? Справа в тому, що у дітей, що знаходяться на грудному вигодовуванні, причиною харчової алергії можуть стати продукти, що вживаються годуючої мамою; якщо ж малюк на штучному вигодовуванні – продукти, які вживаються малюком.

Яка вірогідність появи харчової алергії у дитини? До розвитку алергічних реакцій в першу чергу спонукає спадковість. Підвищений ризик виникнення харчової алергії існує у дітей, в сім’ях яких вже були зафіксовані випадки алергії. Якщо один з батьків страждає на алергію, ризик розвитку подібного захворювання у дитини складає 37%, а якщо алергічними захворюваннями страждають обоє батьків, рівень ризику сягає 62%.

Крім спадкових факторів, до алергічних реакцій у новонародженого може привести гіпоксія плоду (киснева недостатність) під час вагітності та пологів, перенесені малюком гострі респіраторно-вірусні і кишкові інфекції з наступним порушенням складу кишкової мікрофлори. Виникнення харчової алергії у немовлят пов’язано з функціональними особливостями їх травного тракту: поки ще низька активність ферментів, низький рівень вироблення IgA – захисних антитіл, розташованих на поверхні слизових оболонок шлунково-кишкового тракту. Саме вони забезпечують місцевий захист слизових оболонок кишечника від чужорідних агентів. А так як для новонародженого характерна підвищена проникність слизових оболонок, то алергени легко проникають в кров. І звичайно, алергічні реакції пов’язані з порушеннями в харчуванні матері-годувальниці, з надлишковим вживанням нею високоаллергенних продуктів.

Негативну роль відіграє куріння матері під час вагітності, наявність у неї хронічних серцево-судинних і бронхолегеневих захворювань, а також інфекційні захворювання, перенесені матір’ю під час вагітності, і проведена в зв’язку з цим антибіотикотерапія. Вважається, що діти, чиї мами в період вагітності вживали високоалергічні продукти, до яких відносяться коров’яче молоко, курячі яйця, ікра, морепродукти, помаранчеві та червоні фрукти і овочі та соки з них, а також ківі, каву, какао, шоколад, гриби, горіхи, мед, мають ризик стати алергікам.

Діагностика алергії

Якщо у дитини з’явилися симптоми, схожі з описаними вище, то необхідно проконсультуватися у педіатра, дитячого алерголога або дієтолога. При виражених явищах харчової алергії, особливо при поєднаних ураженнях, коли є, наприклад шкірний висип і прояви з боку шлунково-кишкового тракту, може знадобитися госпіталізація в спеціалізований стаціонар.

Діагноз встановлюється за допомогою:

* Даних опитування батьків,
* Встановлення зв’язку між виникненням алергії і прийомом певних харчових продуктів,
* Огляду дитини,
* Аналізів крові: про алергію свідчать високі рівні загального імуноглобуліну Е, підвищена кількість еозинофілів в аналізі крові,
* Ультразвукового дослідження органів черевної порожнини, яке дозволяє виключити неалергійну природу симптомів з боку шлунка і кишечника.

Непрямим доказом того, що хворобливі симптоми є наслідком харчової алергії, можуть послужити факти зникнення алергії після припинення прийому мамою алергенних продуктів і позитивний ефект від використання препаратів проти алергії.

Ще одне принципове питання: на що саме у дитини виникла алергія? Для виявлення причинно-значущих алергенів у дітей першого року життя роблять забір крові з вени і визначають наявність специфічних імуноглобулінів Е. Дітям більш старшого віку і дорослим застосовують метод шкірних проб: на поверхню шкіри наносяться еталонні алергени (певний стандартний набір алергенів, до якого входять яйця , цитрусові, шоколад, риба і т.д.), а після певного часу результати оцінюються. Такі дослідження потрібно проводити до початку протиалергічного лікування або після нього.

Виявити причинний алерген допомагає так званий харчової щоденник, в якому мама регулярно (не менше 3-7 днів) відзначає всі види харчування та пиття, одержувані нею або дитиною протягом дня, вказує склад страв, особливості їх кулінарної обробки, час годування і появи небажаних реакцій (рідкі випорожнення, зригування, шкірні висипання і т.д.).

Лікування алергії

Лікування харчової алергії починається з дієти, виключення з раціону причинно-значущого харчового алергену. Але не слід самостійно “боротися” з алергією, інакше її можна посилити, в кожному конкретному випадку лікувальну тактику повинен визначити лікар-педіатр, алерголог або дієтолог.

Перша допомога при бронхоспазмі, викликаному алергічним набряком:

* Негайно викликати швидку допомогу
* Дати дитині антигістамінний препарат

Якщо маля знаходиться на природному вигодовуванні, то спочатку з раціону мами протягом 1-2 тижнів виключаються всі потенційні алергени, у тому числі продукти промислового виробництва, що мають у своєму складі кристалічний цукор, консерванти, емульгатори жирів і штучні барвники (на етикетці ці речовини так і позначені – емульгатори, барвники). Сіль, цукор, міцні бульйони, смажені страви повністю виключаються. Обмежують і кількість молочних продуктів. Відзначимо, що для дитини з харчовою алергією важливо зберегти природне вигодовування.

Дієтичні рекомендації для годуючих мам

Виключаються:

* Високоаллергенние продукти: риба, морепродукти, ікра, курячі яйця, гриби, горіхи, мед, шоколад, кава, какао, фрукти та ягоди яскраво-червоного і оранжевого кольору, редис, редька, ківі, ананаси, авокадо, виноград, бульйони, маринади , квашена капуста, солоні і гострі страви, консерви, прянощі, цибуля, часник.
* Продукти, що містять барвники, консерванти (консерви, напівфабрикати): майонези, соуси, аджика, ткемалі, кетчупи, чіпси, м’які сорти сиру, копченості, шинка, сосиски, сардельки, глазуровані напої, квас, пиво.

Обмежуються:

* Незбиране молоко (тільки каші), сметана – в стравах. Хлібобулочні вироби та макаронні вироби з борошна вищого гатунку, манна крупа. Кондитерські вироби, цукор, сіль.

Дозволяються:

* Кисломолочні продукти: сир, кефір, біо-кефір, біфідок, ацидофілін, йогурти без фруктових добавок, тверді сорти сиру і т.д.
* Крупи: гречана, кукурудзяна, рисова, вівсяна і ін
* Овочі та фрукти: зеленого і білого забарвлення.
* Супи: вегетаріанські й круп’яні.
* М’ясо: нежирні сорти яловичини, свинини, філе індички, курчат у відварному, сушеному вигляді, а також у вигляді парових котлет.
* Нежирних сортів риб: тріска, хек, судак і т.д.
* Рослинна олія.
* Хлібобулочні вироби: хліб пшеничний 2-го сорту, житній, прісні сорти печива, випічка без заварного крему.
* Напої: чай, компоти, морси, мінеральна вода без газу

Якщо маля знаходиться на штучному або змішаному вигодовуванні, швидше за все причиною харчової алергії послужили білки коров’ячого молока (спеціальне обстеження дозволить встановити це напевно), що знаходяться в дитячій суміші; тому необхідна часткова або повна заміна молочної суміші спеціалізованими гіпоалергенними сумішами (їх призначає лікар) на основі соєвого білка або спеціальні суміші, в яких білок розщеплений до рівня окремих амінокислот (гідролізовані суміші) – у такому випадку розвиток алергії неможливий. Але і в такому харчуванні є недоліки: у дитини може виявитися непереносимість соєвого білка, а гідролізовані суміші володіють малоприємних смаком і дорогі.

Далі, якщо вдасться виявити основне джерело алергії, в гіпоалергенну дієту, що проводилась раніше,  можуть бути внесені уточнення – виключення продукту, який викликав алергійну реакцію. Така дієта повинна дотримуватися впродовж 1-3-х місяців.

В результаті виключення алергену ознаки харчової алергії повинні зникнути або зменшитися, тоді можна поступово розширювати раціон харчування мами (проте високоаллергенні продукти виключаються).

При лікуванні харчової алергії лікарем можуть бути призначені антигістамінні препарати, адсорбенти, різноманітні креми та мазі для місцевого лікування шкіри, у тому числі й гормональні, у важких випадках гормони вводяться внутрішньовенно крапельно. Також проводиться корекція кишкової мікрофлори препаратами, що містять біфідо-і лактобактерії.
Якщо малюк – алергік, то:

Слід уникати давати прикорм до моменту досягнення дитиною віку 6 місяців; крім того, починати слід з тих видів дитячого харчування, які, швидше за все, не викличуть алергічну реакцію і складаються з одного компонента; коров’яче молоко, курячі яйця, цитрусові, продукти, з пшениці , рибу, морепродукти, горіхи краще вводити в раціон дитини після 1-2 років;

* Пам’ятаєте, що будь-який продукт, що використовується в харчуванні дитини, особливо раннього віку, може викликати алергічні реакції;
* Необхідно стежити за регулярним спорожненням кишечника, якщо у дитини є запори, які підсилюють прояви хвороби або є її основною причиною (алергени не встигають своєчасно залишати кишечник, всмоктуються в кров і викликають алергію), вирішувати проблему за допомогою лікаря;
* Краще не використовувати фармакологічні засоби у формі сиропів, що містять різноманітні добавки (барвники, ароматизатори), які здатні викликати або посилити алергію;
* Температура води при водних процедурах повинна бути помірно теплою, а тривалість процедури не більше 20 хвилин;
* Можна застосовувати тільки спеціалізовану дитячу гіпоалергенну косметику (рН-нейтральну);
* Воду для купання краще фільтрувати або відстоювати протягом 1-2 годин з метою дехлорування, з подальшим додаванням окропу; слід уникати купання в басейнах з хлорованою водою або приймати після сеансу помірно теплий душ з використанням м’яких очищувальних засобів;
* Не можна розтирати шкіру дитини мочалками; після купання шкіру слід акуратно промокнути м’яким рушником і нанести зволожуючий, що пом’якшує шкіру засіб;
* Одяг дитини має бути з натуральних матеріалів, при виражених алергічних шкірних реакціях їх можна прасувати; подушки і ковдри повинні мати синтетичні наповнювачі; малюка слід раціонально одягати, не допускаючи перегрівань, що провокують алергічний дерматит;
* Матеріали, з яких виготовлені іграшки, повинні відповідати всім вимогам безпеки;
* Застосування синтетичних миючих засобів (туалетні мила з добавками, піни для ванни, гелі для душу і т.д.) краще обмежити або на них повинні бути позначки “гіпоалергенні”;
* Не рекомендується тримати домашніх тварин і навіть акваріумних рибок, сухий корм для яких може загострити алергію;
* Повітря в житлі повинне бути чистим, прохолодним, помірно вологим; з дитиною бажано побільше гуляти.

Багато батьків задаються питанням, чи припиняться у дитини прояви харчової алергії з віком? У міру зростання удосконалюються функції печінки і кишечника, імунна система, що дозволяє сподіватися на припинення алергії на молоко, яйця, овочі та ін, особливо якщо батьки будуть проводити протиалергічні заходи. Лише 1-2% дітей харчова алергія супроводжує у доросле життя.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s