Перше купання немовлятка

Наближається час першого купання новонародженої дитини. Страшнувато? Звичайно, перший раз, адже ви будете купати свого малюка самі. І багато хто боїться зробити що-небудь не так. Що ж потрібно для того, щоб було «все так»?

Для початку треба подумати, коли зручніше купати дитину – перед останнім годуванням на ніч або раніше. Вирішивши це питання, можна почати готуватися й до самого купання. Комусь це зручніше робити у ванній кімнаті, поставивши ванночку на грати ванни, а комусь – переміститися, наприклад, на кухню. Повітря в приміщенні не повинно бути ні занадто холодним, ні занадто теплим. Тобто не треба спеціально прогрівати кімнату – головне, щоб не було протягів. А двері у ванну кімнату не треба закривати, щоб при виході з неї не вийшов різкий перепад температур.

Що треба підготувати? Заздалегідь приготуйте все необхідне, щоб не довелося в самий невідповідний момент бігти за забутою річчю. В кімнаті розстеліть клейонку з пелюшкою, на якій будете одягати малюка після купання. Поряд складіть весь необхідний одяг, підгузок. Окремо, але в межах досяжності руки, краще навіть в окремому лоточку, приготуйте засоби для обробки шкіри малюка і пупкової ранки: ватяну паличку, ватку, зеленку або марганцівку, тальк або крем під пелюшку. Не забудьте запасну пелюшку. Постарайтеся, щоб приготовлені речі були вже розкладені, а не складені стопкою, тоді вам не доведеться розгортати їх однією рукою.

У ванній кімнаті (або місці купання дитини) теж необхідно зробити відповідні приготування: покласти дитяче мило чи засіб для купання, розправлені рушник або пелюшку, градусник для води, глечик для чистої води. Оскільки ваша дитина ще зовсім маленька, то перше купання краще проводити все-таки в маленькій ванні. Та й відразу після пологів далеко не кожна мама зможе нагнутися до великої ванні. Тому приготуйте ванночку: помийте її з простою харчовою содою і обполосніть (можна просто облити ванночку окропом). Згодом ванночку потрібно буде мити після кожного купання (на стінках залишається осад) і обполіскувати перед купанням.

Пупкова ранка ще не зажила. Для того щоб забезпечити дезінфекцію, в окремій ємності (баночці, глечику, ковшику) потрібно розвести трохи марганцівки до інтенсивно-фіолетового кольору. Приготуйте складену в кілька шарів марлю або бинт для проціджування. Це потрібно, щоб нерозчинені кристалики марганцівки при попаданні на шкіру малюка не викликали опік. Починайте наливати у ванночку просту проточну воду з-під крана. Для купання кип’ятити воду не треба. Одночасно через марлю вилийте у ванну розчин марганцівки. Вода повинна забарвитися в слабо-рожевий колір. Кристалів марганцівки бути не повинно!

Слідкуйте, щоб температура води не перевищувала 37°С, при цьому оптимальна температура – від 34 до 37°С. Градусник повинен бути спеціальний, у пластмасовому покритті. Перевіряти температуру потрібно, не виймаючи термометр з води. В окремому глечику приготуйте чисту проточну воду тієї ж температури. За час купання дитини вода трохи охолоне, і ви ополоснете нею дитини після купання. Це буде ще одним кроком до загартовування. Поки в ванночку набирається вода, можна зайнятися повітряними ваннами, зробити маляті масаж або зайнятися з ним гімнастикою.

Як купати? Кожна сім’я індивідуальна, тому дитину всі купають по-різному: комусь допомагають бабусі, комусь чоловіки-тата, а хтось буде проводити цю процедуру самостійно. Чи можна зробити це в поодинці? Звичайно! Як кажуть, очі бояться, а руки роблять. Роздягніть малюка. Якщо при роздяганні ви виявите у підгузку «подаруночок», то перед купанням обов’язково підмийте крихту.

Як тримати малюка, щоб він не зісковзнув? Багато хто прагне взяти дитину «позатишніше» – щоб його головка знаходилася на згині маминого ліктя. Маляті так затишно, але не купатися, а просто лежати. Нахилятися і опускати дитини у ванночку так незручно: треба досить сильно зігнутися, щоб ваш лікоть опинився у воді. Стояти довго в такій позі і купати малюка теж незручно. Як же бути? Якщо ви правша, то лівою рукою підтримуйте маляти за потилицю, шию і спину долонею, а правою – під ягодічки і ніжки. Можливо також положення малюка із захопленням плеча: голівка немовляти повинна знаходитися на вашому передпліччi, а ваша долоня цієї ж руки – підтримувати дитину в області плечового суглоба за зовнішнє від вас плічко малюка. Так ви страхуєте дитини від випадкового вислизання і занурення під воду. Вільною рукою ви намилюйте крихту. Такий стан зручний і для вас, і для дитини. Хоча немовлят не купають з дитячим милом відразу після роддому, дитинка ж не брудна, її можна купати просто уперекипяченій воді з додаванням запарених травок: ромашки, череди, чистотілу, меліси, любистку, кропиви і інших.

Перше купання дитини. Акуратно опустіть малюка у ванночку. Занурте його у воду. Тепер праву руку можна відпустити, а лівою продовжувати підтримувати голівку, шию і спинку. Малюк нікуди не вислизне і може спокійно рухати ручками-ніжками. Вільною правою рукою ви зможете промити всі складочки, намилити крихті голівку і потім змити мило. У воді малюки розслабляються, і пальчики, зазвичай стиснуті в кулачок, розтискаються. Скористайтеся цим, щоб промити міжпальцеву зону: в нiй часто накопичуються ворсинки з одягу. Щоб обполоснути малюка, підніміть його над водою, візьміть заздалегідь приготований глечик і поливайте з нього немовля. Для ополіскування можна також покласти дитину черевцем на ліву руку, а правою рукою поливати з кухля.

Що робити далі? Після купання оберніть малюка з головою приготованим і вже розправленим рушником і віднесіть до кімнати, де також вже все приготовано. Можете змінити промоклий рушник на суху пелюшку і допромокнути всі складочки, розсовуючи шкіру. У хлопчиків не забудьте акуратно промокнути шкіру навколо мошонки. Тепер можна зайнятися обробкою пупкової ранки і змазуванням шкіри кремами.

Доки купати малюка у перекипяченій воді? До тих пір, поки не заживе пупкова ранка. Тоді ж можна почати купати дитину у великій ванні, яку попередньо потрібно почистити харчовою содою.
Як часто потрібно використовувати мило? Мити малюка з милом потрібно також не частіше 1-2 раз на тиждень. Те ж можна сказати і про миття голови. Якщо у малюка довге і густе волосся, мити його треба не частіше 1-2 разів на тиждень і не витирати, а ретельно промокати.
Чи можна замість мила використовувати пінки та інші засоби для миття? Звичайно, можна, але теж, як і мило, не частіше 1-2 раз на тиждень.
Як довго має тривати купання? Перший раз – не більше 10-15 хвилин. Потім можна збільшити час купання до 30-40 хвилин. Купання очищає шкіру малюка не тільки від накопиченого за день бруду, а й від злущених частинок шкіри, та й просто відкриває пори шкіри для дихання. Крім того, це чудова закалююча процедура і гімнастика для всіх груп м’язів. З часом до вас прийде впевненість у своїх силах і можливостях, і ви будете отримувати величезне задоволення від водних процедур вашого малюка.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s