Коклюш – що це і як з ним боротися?

Коклюш відноситься до інфекційних захворювань, що характеризується гострим початком, який протікає з нападів кашлю судомного характеру.

Причини захворювання. Інфекційним агентом, що викликає розвиток коклюшу, є бактерія Борде-Жангу. Основний шлях передачі повітряно-крапельний, від хворого до оточуючих його людей. Поза організмом бактерія Борде-Жангу гине.
Хто хворіє на кашлюк?
Немовлята до одного року життя. Імунітет новонароджених і дітей першого року життя незрілий і ще не виконує всіх функцій, які характерні для імунітету дорослої людини.
Діти у віці 1-5 років. Підтримую відомо, що один заражений дитина, відвідує дитячий сад, здатний служити джерелом інфекції для сімох з десяти дітей, якщо вони не були вчасно щеплені.
Підліткова група. У період статевого дозрівання, зроблена в дитинстві щеплення втрачає свої захисні властивості і підліток стає сприйнятливим до цього інфекційного захворювання.
Кашлюк хворіють тільки один раз

Хвороботворна бактерія була відкрита в 1906 році вченими-інфекціоністами Борде і Жангу і була названа на честь першовідкривачів палички коклюшу. Слід зазначити, що кашлюк хворіють один раз в житті, не дивлячись на те, що це надзвичайно заразна інфекція. Саме тому коклюш відносять до дитячих хвороб – незахищені імунітетом малюки швидко підхоплюють інфекцію, особливо якщо знаходяться в дитячих колективах.

Достатньо, щоб бризки слини і слизу при кашлі хворої дитини потрапили на сусіда, оскільки палички коклюшу віддаються тільки повітряно-краплинним шляхом. У повітрі й на предметах побуту палички коклюшу швидко гинуть, тому загальні іграшки, чашки або загальне білизна потенційно не небезпечні. Кашлюк хворіють у будь-який час року, не залежно від погоди, єдино, чим більше скупченість дітей, тим вища ймовірність того, що хтось стане джерелом поширення інфекції.

Особливо заразні діти в перші дні хвороби (для того, щоб уникнути масового зараження в дитячих установах вводиться суворий карантин на час епідемії), проте слід оберігати дітей від спілкування з хворим протягом наступного місяця. Особливо заразні діти з гавкаючим, судомним кашлем, так як краплі мокротиння відлітають від них на більшу відстань, а концентрація небезпечних бактерій у мокротинні таких дітей набагато вище.
Розвиток коклюшу

Організм хворого на кашлюк нагадує замок обложений агресивним загарбником.
Інкубаційний період (від 3 до 15 днів). Перед нападом агресор накопичує свої сили на рубежах чинив опір організму. Такими рубежами стає поверхню дихального тракту, покрита захисною слизом. Проникла в бронхіальне дерево паличка Борде-Жангу закріплюється на стінках бронхів і під час цього етапу захворювання малюк не відчуває дискомфорту і хворобливих проявів, його поведінка не відрізняється від поведінки здорової дитини.
Катаральний період (від 3 днів до 2 тижнів). Після того, як збудник коклюшу грунтовно закріпився в організмі дитини, він переходить в атаку і починає виробляти токсини, які надходять в кровоносне русло у величезних кількостях. У цю стадію різко підвищується температура до 38-39 градусів. Шкідливі речовини впливають на нервові закінчення, які знаходяться в глибині стінок нижніх відділів дихальної системи. Нервові волокна передають сигнали в мозок, який тут же дає відповідь команду, викликаючи сухий, дратівливий кашель.
Спазматичний період (від 2 до 8 тижнів). Організм здається противнику. Виробляються бактеріями коклюшу токсини проникають у головний мозок і викликають його поразку. У кіркових відділах головного мозку створюється ділянка стійкого збудження, який і викликає безупинний напади сухого кашлю, що доводять хворого до повної знемоги. Будь незначний зовнішній подразник – світло, шум і навіть присутність доктора знову і знову провокує приступи. Хоча в цьому періоді температура може нормалізуватися, загальний стан хворого стає значно гірше через неприборканого кашлю. Напади починаються раптово або після появи відчуття важкості в грудях, незагойною першения або почуття тривоги. Частота нападів становить від 5 до 24 разів на добу, у разі важкої форми коклюшу напади кашлю трапляються частіше, ніж один раз на годину.
Період дозволу (від 2 до 4 тижнів). У цей період імунітет організму мобілізує свої сили і з допомогою антибіотиків перемагає агресора. Кашель вщухає, напади стають рідше. Проходить «півнячий» характер кашлю. Склад мокротиння змінюється – вона стає слизисто-гнійної і поступово припиняє виділятися. З часом поступово проходять всі симптоми захворювання і малюк одужує.

Симптоми коклюшу

Хвороба розвивається кілька днів, і перебіг захворювання супроводжується розвитком застуди та кашлю, причому ці симптоми поступово утяжеляются і кашель набуває спазматичний характер. Це викликано дією бактерії коклюшу, яка виробляє токсини, які вражають головний мозок. Картина кашлю така – ряд наступних один за іншим швидких кашлевих поштовхів. Неглибокий характер кашлю не дає можливості дитині откашлять погано відділяється мокротиння. Після серії кашлевих рухів йде свистячий вдих. Характерний свист викликаний дією токсинів збудника. За рахунок ушкоджувальної дії токсинів голосова щілина гортані різко звужується і при русі повітря виникає характерний для коклюшу свист. Звуки, які супроводжують напад захворювання, нагадують півнячий крик. Судомний кашель завершується відходженням мокротиння і навіть блювотою. Недосвідчені батьки можуть злякатися, побачивши стан дитини в цей момент: очі стають червоними, набухають вени на шиї, починається сльозотеча, язик вивалюється з рота, а його кінчик згинається вгору. На вуздечці мови часто виникає маленька виразка за рахунок того, що мова треться об край нижніх зубів. Така виразка є одним з головних ознак коклюшу поряд з «півнячим криком».
Лікування коклюшу


Пройшли ті часи, коли коклюш викликав загибель дітей. Зараз він ефективно лікується антибіотиками. Госпіталізації підлягають лише малюки до 2 років або якщо розвинулася важка форма захворювання. Всі інші випадки лікуються в домашніх умовах
Режим утримання хворого не має на увазі особливих умов і постільний режим не обов’язковий, проте слід уникати психічних і фізичних навантажень. Просто в цей час треба захопити дитину грою або читанням. Якщо відвернути увагу дитини, то знизиться сила і частота нападів кашлю, патологічний осередок збудження, що виник в корі головного мозку, пригнічується виникненням іншої ділянки збудження кори мозку, що утворився за рахунок переключення уваги дитини. Дуже добре не повільні прогулянки на свіжому повітрі – це покращує газообмін і полегшує вентиляцію легенів. У теплу пору року малюк може тривалий час проводити на природі.
Харчування має бути дієтичним і збалансованим по вітамінах та інших поживних речовин. Можна вживати каші, свіжі фрукти і овочі, відварне м’ясо і картоплю
Щеплення від коклюшу

АКДС – скорочення слів, яке на слуху у всіх батьків. Воно означає: адсорбований коклюшно-дифтерійно-правцевий анатоксин.

Щеплення містить діючі речовини відразу від дифтерії, правця та кашлюку. Вакцинацію проводять триразово протягом першого року життя дитини – в 3; 4,5 і 6-ти місячному віці, так як одинарна вакцинація не створює необхідний імунітет. У подальшому, щеплення проводять через рік і у віці 6-7 років перед тим, як дитина піде в школу. АКДС – гарантований захист від небезпечних виснажливих хвороб і ефективна в 93-100% випадків. Після щеплення, як правило, яких-небудь негативних наслідків для здоров’я дитини не виникає. Встановлено, що тільки у 5% дітей спостерігається реакція на щеплення, це може бути: температура, зниження апетиту, невеликий нежить або погіршення сну. Але створення стійкого імунітету від трьох захворювань перекриває за своєю ефективністю такі незначні нездужання.

Чи потрібно робити щеплення від коклюшу дорослим?

Медики вважають, що цього робити не потрібно, так як у багатьох збережений стертий імунітет з дитинства, після отриманої щеплення. А більшість набувають довічний імунітет, після того як перенесуть стерту форму кашлюку, який приймають за банальну застуду.
Народні засоби для лікування кашлюку
Мед та аїр. Хороший антиспазматичні ефект надає суміш меду і паленого аїру. На один прийом беруть чайну ложку меду і дрібку порошку паленого аїру. Для дітей дозу суміші зменшують удвічі. Аїр і мед допомагають полегшити тягар кашлевих нападів.
Мигдальне масло, цибульний і імбирний соки. Змішують десять крапель цибульного соку з десятьма краплями соку імбиру і додають п’ять крапель олії мигдалю. Отриманий засіб приймати тричі на день 14 днів поспіль.
Настій конюшини. Настоюють в термосі три столові ложки трави конюшини з 400 мл окропу протягом 6-8 годин. Витриманий настій проціджують і вживають по 100 мл тричі на день.
Настій плодів анісу. У склянці заварити 1 чайну ложку плодів анісу окропом і дати настоятися півгодини, потім процідити і приймати по столовій ложці перед їжею.
Настій пагонів спаржі. У термос насипати 3 чайні ложки пагонів спаржі і залити склянкою окропу. Дати настоятися протягом двох годин і процідити. Настій вживати по 1-2 столові ложки тричі на день.
Настій квіток коров’яку густоцветкового. У термос засипати 5 грам квіток коров’яку і залити склянкою окропу. Дати настоятися протягом трьох годин, після чого процідити і вживати по половині склянки настою перед їжею.
Відвар листя багна. Подрібнити листя багна і одну чайну ложку сировини змішати з 200 мл води. Закип’ятити і дати настоятися півгодини, після чого процідити. Відвар приймають 3 рази на день по 1 столовій ложці після їди. Для дітей одноразова доза – 0,5 чайної ложки тричі на день.
Відвар омели білої. Відмінним засобом проти судомного кашлю при коклюші є відвар листя омели білої. Для відвару готують сировину сухе листя з гілочками. Беруть 8 грам сировини, подрібнюють його і заливають 200 мл гарячої води. Суміш кип’ятять 10 хвилин. Отриманий відвар остуджують, проціджують, залишок віджимають і доводять водою отриманий обсяг відвару до 200 мл. Вживають відвар 2-3 рази на день під час їди по одній чайній ложці.
Сік кропиви. Приймають по одній чайній ложці свіжого соку трави кропиви тричі на день.
Сік редиски. Змішують чайну ложку меду з чайною ложкою свіжовичавленого соку редису, в суміш додають щіпку кам’яної солі. Вживають тричі на день.
Сік часнику з медом. Найефективніший засіб від симптомів коклюшу – це часник. Змішують сік часнику з медом і дають дитині 2-3 рази на день в дозах від 5 крапель до чайної ложки залежно від віку малюка. Засіб показано при сильному й частому кашлі.
Часник з маслом. Ще один засіб з часником – часник натирають на дрібній тертці, отриману кашку змішують з 100 грамами вершкового масла. Отриману суміш втирають в підошви ніг перед нічним сном. На ноги після процедури надягають бавовняні шкарпетки.
Часник з молоком. Головку часнику ділять на зубчики, очищають і зубчики розрізають на невеликі шматочки. Рубаний часник кип’ятять з 200 мл молока. Отриманий засіб дають щогодини в кількості однієї чайної ложки протягом дня.
Трав’яні збори
Підбирають такі компоненти збору – солодка гола (корінь), алтей лікарський, куряча сліпота, оман високий (корінь) – по дві столові ложки кожної рослини, додають 4 столові ложки ожини сизої (корінь). 3 столові ложки змішаного сировини заливають літром окропу і кип’ятять ще 3 хвилини. Отриманий відвар вживають по 30 мл 9 разів протягом дня. Відвар застосовується при коклюші після стихання гострого періоду, для підвищення захисних властивостей організму.
Підбирають рослинна сировина у співвідношеннях: коров’як скипетровидного і аніс звичайний – по дві столові ложки, белокопитнік гібридний і багно болотний – по одній столовій ложці, чебрець повзучий і спаржа лікарська – по 3 столових ложки. Щоб приготувати відвар беруть 3 столові ложки збору і заливають літром окропу. Відвар вживають 9 разів на день по 30 мл у випадку важкого перебігу коклюшу. У тому випадку, якщо якийсь елемент збору відсутній, то його можна замінити звіробоєм звичайним і кулястого евкаліпта в кількості двох столових ложок.
Готують суміш лікарських рослин у співвідношенні: фіалка триколірна (трава) – 2 частини, календула (квітки) – 2 частини, кора крушини – 3 частини, корінь солодки – 3 частини, квітки бузини чорної – 3 частини. Беруть 4 столові ложки суміші і заливають літром окропу. Дають настоятися півгодини, вживають по склянці вранці і ввечері, роблячи маленькі глотки.
Дієта від коклюшу

Існує апельсинова дієта при коклюші. Для цього хворому дають апельсиновий сік з водою в гострий період захворювання, протягом тижня. Апельсинову дієту можна підкріпити ваннами з англійською сіллю. Після того як пройде період важких нападів кашлю, дитину годують фруктами, поступово приєднуючи інші продукти і так переходять до повноцінного, звичайного режиму харчування.
Джерело: http://www.nmedik.ru

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s